Status för övervintrande havsfåglar och hot som riktar sig mot dem
Bestånden av övervintrade sjöfåglari de finska havsområdena har för det mesta god status. Av de 19 övervintrande fågelarter som ingick i bedömningen av finska havsområden bedömdes statusen för endast fem arter som svag, och dessa förekom i Norra Östersjön, Ålands hav och Skärgårdshavet. De övervintrande bestånden av tio arter har ökat i storlek under de senaste 30 åren i alla havsområden och endast vinterbestånden av ejder och gråtrut har minskat överallt.
I takt med att istäcket minskar ökar antalet övervintrade havsfåglar
Övervintrande havsfåglar rör sig i Östersjön enligt is- och födosituationen. Efter att istäcket minskat i Finland de senaste åren har antalet övervintrande fåglar ökat och beroende på isläget är fåglarna koncentrerade till Åland, Skärgårdshavet, västra Finska viken och de södra delarna av Bottniska viken. Åland är det viktigaste övervintringsområdet för de flesta havsfågelarter. Gräsanden är dock rikligast i städernas isfria vatten, alfågeln är koncentrerad till Finska viken och den rikligaste vinterpopulationen av storkrake finns i Åbo skärgård.
Enligt en internationell undersökning har tyngdpunkten av övervintringsområden, särskilt för dykänder, skiftat mot nordost under de senaste decennierna med i genomsnitt cirka fem kilometer per år. Om vintrarna fortsätter att bli mildare kan man anta att övervintringen av vattenfåglar i Finland ökar också i fortsättningen. För tillfället är övervintringsbestånden av knöl- och sångsvan, vigg, knipa, salskrake och storskrake internationellt betydande.