Hoppa till huvudinnehåll

Spridningen av främmande arter kommer att fortsätta

En stor del av främmande arter sprids med sjöfarten. Spridningen av främmande arter kommer också att fortsätta att vara kraftig tills arternas förflyttning genom fartygstrafiken fås under kontroll. Klimatförändringarna bidrar också till spridningen av främmande arter, eftersom arter som anpassat sig till varmare havsvatten kan ha lättare än tidigare att etablera sig i nya områden.
Bild
Vita knoppformade havstulpaner och rödalger på en sten.
Den släta havstulpanens spridning med fartygstrafiken kan förhindras genom att tvätta eller skrapa loss larver och kalkskal från fartygsbotten. © Julia Nyström, Metsähallitus

De flesta främmande arter sprids till nya områden med fartyg. För att bekämpa detta har ett internationellt avtal om barlastvatten upprättats, men på grund av övergångsperioden behöver en utrustning för att rena barlastvattnet installeras på alla fartyg först 2024. Spridningen av främmande arter kan därför fortsätta lika kraftig ännu några år. 

Inom Östersjön sprids arter också genom att fästa sig på botten av fritidsbåtar. Nya arter kommer att anlända, etablera sig och fortsätta utbredningen, tills spridningen med fartygstrafiken fås under kontroll. Under åren 2017–2022 har fartygs- och fritidsbåtstrafiken hållits på samma nivå eller ökat från 2011–2016, beroende på havsområde.

Främmande arter kommer också ut i naturen från fiskodlingar och på grund av avsiktlig utsättning av akvariearter. Den senare källan misstänks för många fiskarter i Finland.

Förändringar i livsmiljön påverkar arter

Etableringen av främmande arter i våra marina områden påverkas främst av förhållandena i livsmiljöerna, särskilt salthalten, temperaturen och på möjligheten av att hitta ett hårt substrat för de arter som fäster vid dem. Till exempel byggandet till sjöss, såsom nya hamnar eller vindkraftsparker, ökar antalet hårda förankringsplattformar.

Med klimatförändringarna kan Östersjön bli ett lättare område för främmande arter att etablera sig permanent. De nya arterna kan redan ha anpassat sig till ett varmare klimat medan de ursprungliga arterna är ännu i anpassningsfasen. Klimatförändringar kan redan ses som en uppvärmning av havsvattnet både i yt- och bottenskiktet, vilket möjliggör en etablering av varmvattenarter i finska havsområden i framtiden. Mildare vintrar bidrar också till spridningen och fortplantningen av många främmande varmvattenarter, såsom den amerikanska trågmusslan (Rangia cuneata), som redan anlänt till finska havsområden.

Bild
Vitt snäckskal på människans handflata.
Den amerikanska trågmusslan kommer från Mexikanska golfen och hittades i Finland för första gången 2021 utanför Lovisa. © Maiju Lehtiniemi

Utgivare

Finlands miljöcentral (Syke)