Registrering av en verksamhet där organiska lösningsmedel används
Miljöskyddskrav för verksamheter där organiska lösningsmedel används
Syftet med statsrådets förordning om begränsning av utsläpp som leds ut i luften från vissa verksamheter och anläggningar som använder organiska lösningsmedel är att minska de s.k. VOC-utsläppen (Volatile Organic Compounds). De är skadliga för hälsan och förorsakar förhöjda halter av marknära ozon. Förordningen både förenhetligar de miljöskyddskrav som ställs på verksamheten och förbättrar förutsägbarheten.
Verksamheter som ska anmälas
Enligt bilaga 2 till miljöskyddslagen bör följande verksamheter där det används organiska lösningsmedel anmälas för registrering till datasystemet för miljövårdsinformation:
- ursprunglig fordonslackering både i produktionsanläggningar och utanför dem, då förbrukningen av organiska lösningsmedel är högst 50 ton per år;
- annan ytrengöring än rengöring med organiska lösningsmedel som innehåller ämnen eller blandningar som är försedda med faroangivelserna H340, H341, H350, H350i, H351, H360D eller H360F, då förbrukningen av organiska lösningsmedel är över 2 och högst 50 ton per år;
- annan beläggning än beläggning av träytor, inklusive beläggning av metall, plast, textil, väv, folie och papper, då förbrukningen av organiska lösningsmedel är över 5 och högst 50 ton per år;
- beläggning av lindningstråd, då förbrukningen av organiska lösningsmedel är över 5 och högst 50 ton per år;
- skotillverkning, då förbrukningen av organiska lösningsmedel är över 5 och högst 50 ton per år;
- trä- och plastlaminering, då förbrukningen av organiska lösningsmedel är över 5 och högst 50 ton per år;
- limning, då förbrukningen av organiska lösningsmedel är över 5 och högst 50 ton per år;
- beläggning av träytor, då förbrukningen av organiska lösningsmedel är över 10 och högst 50 ton per år;
- läderbeläggning, då förbrukningen av organiska lösningsmedel är över 10 och högst 50 ton per år;
- rulloffset med heatsetfärg, djuptryck av publikationer, andra djuptryck, flexografi, rotationsscreentryck, inklusive rotationsscreentryck på textil och papp, laminering eller lackering, då förbrukningen av organiska lösningsmedel är över 10 och högst 50 ton per år;
- förädling av gummi, då förbrukningen av organiska lösningsmedel är över 10 och högst 50 ton per år;
- utvinning av vegetabiliska oljor och animaliska fetter och raffinering av vegetabiliska oljor, då förbrukningen av organiska lösningsmedel är över 10 och högst 50 ton per år;
- kemisk tvättinrättning, om det vid verksamheten används utrustning och system som är avsedda för verksamhet vid tvättinrättningar och som inte ger upphov till utsläpp till luften eller vatten, och det avfall som uppkommer vid verksamheten överlämnas för avfallshantering i enlighet med 29 § i avfallslagen.
När behövs det miljötillstånd?
Om den årliga förbrukningen av organiska lösningsmedel är större än ovan måste man ansöka om miljötillstånd för verksamheten. Också för en sådan verksamhet, där det används ämnen eller blandningar som är försedda med faroangivelserna H340, H341, H350, H350i, H351, H360D eller H360F för rengöring av ytor och förbrukningen av lösningsmedel överstiger 1 ton per år, måste man ansöka om miljötillstånd. Då behöver man inte göra någon separat anmälan till datasystemet för miljövårdsinformation.
Så här gör du anmälan
Lämna in registreringsanmälan till den kommunala miljövårdsmyndigheten senast 60 dagar innan verksamheten inleds.
-
Fyll i registreringsanmälan
Fyll i registreringsanmälan noggrant. En tydlig och så fullständig registreringsanmälan som möjligt bidrar till att ärendet behandlas snabbt.
Om din anmälan är bristfällig, ber den kommunala miljövårdsmyndigheten att anmälan kompletteras. Tidsfristen för registrering räknas då från den dag då de uppgifter om verksamheten som förutsätts har lämnats i registreringsanmälan.
-
Gör anmälan med hjälp av en blankett
Gör anmälan på blanketten och läs också anvisningen:
- 6030 blankett för registreringsanmälan av verksamheter där organiska lösningsmedel används.dotx (dotx, 64 kB)
- 6030 anvisning för ifyllande av blanketten (docx, 46 kB)
Du kan också göra anmälan fritt formulerat så att alla uppgifter som begärs på blanketten framgår av anmälan.
-
Inledande av verksamheten
Verksamheten kan påbörjas när
- kommunens miljöskyddsmyndighet har registrerat verksamheten eller
- det har förflutit 60 dagar från det att anmälan gjordes.
Den kommunala miljövårdsmyndigheten ska registrera verksamheten inom den utsatta tiden. Myndigheten underrättar verksamhetsutövaren utan dröjsmål om att verksamheten har registrerats.
-
Avgift
Kommunen tar ut en avgift för handläggning av anmälan. Grunderna för avgiften bestäms i en av kommunen godkänd taxa.
-
Tillsyn av verksamheten
Genom tillsyn av verksamheten säkerställer myndigheten att verksamheten följer de krav som ställs i den sektorspecifika förordningen.
Mera information
Du får mera information från den kommun där verksamheten är belägen.
Kommunerna (kommunforbundet.fi)