Lillsjön
Natura 2000-skyddsområde
Områdesbeskrivning
Lillsjön är en näringsrik sjö söder om Lojo sjö som till största delen omges av skog. Ett cirka 500 m brett näs skiljer sjön från Lojo sjö. Många sjö- och strandfågelarter häckar i Lillsjön. Sjön är av stor betydelse under sjöfåglarnas ruggningstid och som rastplats under höstflyttningen.
Kvalitet och betydelse
Lillsjöns areal är cirka 87 ha och dess tillrinningsområde är bara lite större än sjön. Vegetationsbältena i sjön är relativt smala. Vassen dominerar och utöver den finns det rikligt med bredkaveldun.
Våtmarken i den sydvästra delen är det viktigaste fågelområdet. Det finns även mycket fåglar i de sydöstra och norra delarna. Hundratals fisktärnor och bland dem några silvertärnor stannar för att leta föda i sjön om vårarna. Under höstflyttningen stannar gråhägern för att äta i Lillsjön och i viken Osuniemenlahti. Sommartid påträffas utöver de häckande sjöfåglarna också bland annat småfläckig sumphöna, vattenrall och rörhöna. Även snatterand och svarttärna har observerats i Lillsjön.
På grund av de branta stränderna är Lillsjön även landskapsmässigt vacker.
Området är viktigast som ett fridfullt rast- och ruggningsområde.
Definition av skyddsmål:
Alla naturtyper och arter som nämns i tabellerna 3.2 och 3.2 på informationsblanketten (med undantag av naturtyper som vad gäller representativitet har klassificerats i klass D och arter som vad gäller populationens betydelse har klassificerats i klass D) omfattas av skyddsgrunderna för området. Skyddsmålet för alla dessa naturtyper och arter är att åtminstone bevara områdets betydelse som en del av ett nätverk.
Dessutom betonas följande mål i skyddet och skötseln av området:
- tillståndet som råder i området vad gäller naturtyper och arter samt deras livsmiljöer bevaras genom skötselåtgärder
- kvaliteten på en naturtyp eller en arts livsmiljö eller livskraften hos en artpopulation förbättras genom restaurerings- och skötselåtgärder
Övrigt om områdets skydsstatus
Lillsjön ingår i det program för skydd av fågelrika insjöar och havsvikar som statsrådet fastställt. Natura-området skyddas med stöd av vattenlagen/naturvårdslagen.
Naturtyper som utgör grund för skydd av området
| Kod | Namn | Areal, ha |
|---|---|---|
| 3150 | naturliga eutrofa sjöar och småvatten | 65 |
Arter som utgör grund för skydd av området
| Kod | Namn | Vetenskapligt namn |
|---|---|---|
| A119 | småfläckig sumphöna | Porzana porzana |
| A075 | havsörn | Haliaeetus albicilla |
| A038 | sångsvan | Cygnus cygnus |
| A127 | trana | Grus grus |
| A338 | törnskata | Lanius collurio |
| A767 | salskrake | Mergellus albellus |
| A193 | fisktärna | Sterna hirundo |
| A194 | silvertärna | Sterna paradisaea |
| A889 | snatterand | Mareca strepera |
| A021 | rördrom | Botaurus stellaris |
| A264 | strömstare | Cinclus cinclus |
Dessutom finns det 1 hotade art i området.