Kackurmossen
Natura 2000-skyddsområde
Områdesbeskrivning
Kackurmossen är en platt och koncentrisk ombrogen högmosse. I de mittersta delarna av mossen, som är i naturligt tillstånd, förekommer flera olika myrtyper såsom ris-tallmosse, lågstarrmosse och starr-fattigkärr. Omkring Nojärvträsket och Bläckträsket finns det starrmad och gräs-madkärr. På ett relativt stort område av maden växer ett glest bestånd av små, buskliknande klibbalar. Omkring kärrets kanter finns det ställvis små tallkärr och skogskärr, av vilka mad-fattigkärret söder om Kinkakärret är särskilt fint. På platsen växer det mycket gråal, glasbjörk, missne och kråkklöver.
Även om kärrets södra och sydvästra kanter på vissa ställen har utdikats, har kärrområdets struktur och växtlighet bevarats i naturligt tillstånd.
Skogarna i hushållsbruk som omger kärret består huvudsakligen av ung eller växande barrträdsskog. På kärrets östra sida ligger en ca 80-100 år gammal talldominerad mo med flera skikt. Där finns det stubbar och lågor. I skogen finns det flygekorre. Bäcken som rinner genom området gör mon ännu mer representativ. I bäcken har man påträffat bl.a. utter.
Också skogsdungarna i mitten av kärrområdet består huvudsakligen av ung eller växande barrskog och momarken är på många ställen försumpad eller håller på att försumpas. Ställvis är trädbeståndet i skogsdungarna moget och även en liten skogsholme omgiven av myrmark konstaterades i kartläggningen av terrängen. På skogsholmen påträffades flygekorre.
Kvalitet och betydelse
Kackurmossen är en högmossekombination av riksintresse där det finns ett mångformigt urval av myrtyper. Området har ett mångsidigt och omfattande samt landskapsmässigt värdefullt häckfågelbestånd. Nojärvträsket och Bläckträskets våtmark, som är sammankopplade med kärret, bidrar till att öka områdets mångfald.
Kärrets södra och östra kanter har ställvis utdikats. Skog har avverkats i viss utsträckning och kalhyggen och plantbestånd förekommer på några ställen både vid kanterna och i områdets mittersta delar.
En del av området har restaurerats.
Definition av skyddsmål:
Alla naturtyper och arter som nämns i tabellerna 3.1 och 3.2 på informationsblanketten (med undantag av naturtyper som vad gäller representativitet har klassificerats i klass D och arter som vad gäller populationens betydelse har klassificerats i klass D) omfattas av skyddsgrunderna för området. Skyddsmålet för alla dessa naturtyper och arter är att åtminstone bevara områdets betydelse som en del av ett nätverk.
Dessutom betonas följande mål i skyddet och skötseln av området:
- tillståndet i området i området vad gäller naturtyper och arter samt deras livsmiljöer bevaras genom att trygga en utveckling enligt naturens egna processer
- tillståndet i området vad gäller naturtyper och arter samt deras livsmiljöer bevaras genom att styra användningen av området
- kvaliteten på en naturtyp eller en arts livsmiljö eller artpopulationens livskraftighet förbättras genom restaurerings- och skötselåtgärder
Övrigt om områdets skydsstatus
Största delen av området ingår i programmet för myrskydd.
Genomförande: Förvärvas helt av staten och fredas som ett naturskyddsområde med stöd av naturvårdslagen.
Naturtyper som utgör grund för skydd av området
| Kod | Namn | Areal, ha |
|---|---|---|
| 7110 | aktiva högmossar | 303 |
| 7140 | Öppna svagt välvda mossar, fattigkärr, intermediära kärr och gungflyn | 66 |
| 9010 | västlig taiga | 15 |
| 91D0 | skogbevuxen myr | 103 |
Arter som utgör grund för skydd av området
| Kod | Namn | Vetenskapligt namn |
|---|---|---|
| A179 | skrattmås | Larus ridibundus |
| A099 | lärkfalk | Falco subbuteo |
| A217 | sparvuggla | Glaucidium passerinum |
| A338 | törnskata | Lanius collurio |
| A127 | trana | Grus grus |
| A002 | storlom | Gavia arctica |
| A001 | smålom | Gavia stellata |
| A007 | svarthakedopping | Podiceps auritus |
| A166 | grönbena | Tringa glareola |
| A140 | ljungpipare | Pluvialis apricaria |
| A876 | orre | Lyrurus tetrix tetrix |
| A193 | fisktärna | Sterna hirundo |
| A162 | rödbena | Tringa totanus |
| A119 | småfläckig sumphöna | Porzana porzana |
| A108 | tjäder | Tetrao urogallus |
| A194 | silvertärna | Sterna paradisaea |
| 1910 | flygekorre | Pteromys volans |
| 1355 | utter | Lutra lutra |
| A223 | pärluggla | Aegolius funereus |
| A857 | skedand | Spatula clypeata |
| A104 | järpe | Bonasa bonasia |
| A215 | berguv | Bubo bubo |
| A236 | spillkråka | Dryocopus martius |
| A038 | sångsvan | Cygnus cygnus |
| A081 | brun kärrhök | Circus aeruginosus |
| A082 | blå kärrhök | Circus cyaneus |
Dessutom finns det 2 hotade arter i området.