Sisävesien ekologinen tila enimmäkseen hyvä

Manner-Suomen järvien pinta-alasta yli 87 % on hyvässä tai erinomaisessa ekologisessa tilassa. Se tarkoittaa, että ihminen ei ole toimillaan merkittävästi tai pysyvästi heikentänyt vesistön luonnontilaa. Huonossa tai välttävässä tilassa on vain prosentti järvipinta-alasta.
Jokien tilanne on heikompi. Jokipituudesta 65 % on hyvässä tai erinomaisessa ekologisessa tilassa. Huonossa tai välttävässä tilassa on 9 %.
Tähän tulee kuvapari: kartta (puuttuu vielä) + taulukko.
Joki km | Järvi km2 | |
Luokittelematta | 114 | 42 |
Huono | 460 | 26 |
Välttävä | 2 335 | 329 |
Tyydyttävä | 7 557 | 3 125 |
Hyvä | 15 072 | 14 640 |
Erinomainen | 7 673 | 9 132 |
Eri luokkiin sijoittuvat joet ja järvet Manner-Suomessa 2019. Tietoihin sisältyvät myös keinotekoiset ja voimakkaasti muutetut vedet, joilla on omat arviointiperusteensa. Lähde: Suomen ympäristökeskus Syke.
Rehevöityminen vaivaa erityisesti pieniä järviä
Rehevöityminen heikentää varsinkin pienten ja matalien järvien ekologista tilaa. Se näkyy leväkukintoina, rantojen umpeenkasvuna ja veden samenemisena. Suuret selkävedet ja etenkin Lapin suuret järvet ovat enimmäkseen säästyneet rehevöitymiseltä. Suomen järvipinta-alasta noin kolmasosa on säännöstelyn piirissä.
Jokien ongelmat ovat moninaiset. Jokia on perattu ja suoristettu, mikä on heikentänyt niiden elinympäristöjä. Virtausolojen muutokset ja valuma-alueelta tuleva kuormitus aiheuttavat liettymistä. Padot ja muut vesirakenteet estävät kalojen ja muiden vesieliöiden liikkumisen jokivesistössä.
Kehitys polkee paikallaan
Suomen sisävesien ekologinen tila ei ole viime vuosina parantunut. Kehitys on ollut myönteistä lähinnä yksittäisissä järvissä ja joissa. Hidas eteneminen johtuu pääosin siitä, että maa- ja metsätaloudesta tuleva hajakuormitus on pysynyt suurena. Virtavesissä on myös ollut vaikea korjata vesirakentamisen aiheuttamia perinpohjaisia muutoksia.

Vesien tilan kohenemista vauhditetaan
Suomessa on kehitetty uusia lupaavia keinoja hillitä rehevöitymistä ja elvyttää jokien ekosysteemejä. Keinojen käyttöönottoa vauhdittaa Vesiensuojelun tehostamisohjelma. Eri vesistöjen vesienhoitotoimet määritetään alueellisissa vesienhoitosuunnitelmissa. Euroopan unionin jäsenmaiden yhteinen tavoite on, että kaikki vedet ovat vähintään hyvässä tilassa vuoteen 2027 mennessä, eikä yhdenkään tila heikkene.
Lue lisää vesien tilaan liittyvistä toimista
- Vesien- ja merenhoidon suunnitelmat
- Vesien tilan seuranta (vesi.fi)
- Vesiensuojelun tehostamisohjelma 2019–2023 (ym.fi)
Julkaisija