Webbplatsen miljo.fi uppdateras i början av året

Innehållet på webbplatsen miljo.fi uppdateras i början av 2026 i och med förändringarna inom statens regionförvaltning.
Bild
Den röda knappnålen visar årtalet 2026.
© AdobeStock

NTM-centralerna och regionförvaltningsverken som är två av innehållsproducenterna på miljo.fi upphör i slutet av 2025. Verksamheten vid de nya ämbetsverken livskraftscentralerna och Tillstånds- och tillsynsverket inleds i början av 2026. Innehållet på miljo.fi uppdateras så att det motsvarar den nya situationen i början av 2026.

Mer information om livskraftscentralerna och Tillstånds- och tillsynsverket hittar du bland annat på följande sidor:

Livkraftscentralernas och Tillstånds- och tillsynsverkets webbtjänster öppnas när ämbetsverkens verksamhet inleds. Adresserna till webbtjänsterna uppdateras på den här webbplatsen när tjänsterna öppnas. 

Bekanta dig med Tillstånds- och tillsynsverkets och livskraftscentralernas miljöuppgifter

Tillstånds- och tillsynsverket övertar NTM-centralernas uppgifter inom ansvarsområdet för miljö och naturresurser bland annat tillstånds-, styrnings-, planerings- och tillsynsuppgifter inom miljöskydd, naturskydd, områdesanvändning, byggande, vatten- och havsvård, tillstånds- och tillsynsuppgifter som gäller vattenhushållningsfrågor samt uppgifter i anknytning till bedömning av miljökonsekvenser. Dessutom överförs regionförvaltningsverkens alla miljöuppgifter till Tillstånds- och tillsynsverket.

Tio regionala livskraftscentraler sköter uppgifter i anslutning till utveckling och främjande av miljön och naturresurserna. Uppgifterna gäller till exempel främjande av områdesanvändning, vattenhushållning, biologisk mångfald och främjande av en god status i vattnen. I fortsättningen kommer även merparten av NTM-centralernas miljörelaterade understöd att delas ut av livskraftscentralerna.  

Kundtjänsten för miljöfrågor betjänar fortsättningsvis

Kundtjänsten för miljöfrågor ger kunderna råd i livskraftscentralernas och Tillstånds- och tillsynsverkets miljörelaterade uppgifter och tjänster. Dessutom ger den allmän rådgivning i miljöfrågor och handledning vid inledande av ärenden samt i användningen av webbtjänster och e-tjänster.

På miljo.fi hittar du fortfarande bl.a.

  1. MKB-projekt och beslut
    • Nya projekt och projekt som är i samrådsfasen, publiceras av Tillstånds- och tillsynsverket.
    • Avslutade MKB-projekt, publiceras av den regionala NTM-centralen.
    • KB-beslut som har fattats före 2026, publiceras av den regionala NTM-centralen.
    • MKB-beslut som fattas från och med 2026, publiceras av Tillstånds- och tillsynsverket.
  2. Natura 2000-områden

    Natura 2000-områden, publiceras av Tillstånds- och tillsynsverket.

  3. Tillstånds- och tillsynsverkets avsnitt

    Endast små ändringar görs i innehållet i avsnittet Tillstånd och tillsyn i början av året. Vissa innehåll flyttas dock till Tillstånds- och tillsynsverkets webbplats, till exempel webbsidorna om miljöskadeavgiften. Man kommer att hänvisas till dem från miljo.fi.

  4. Vattenförvaltningsområdenas webbplatser

    Innehållet på de regionala NTM-centralernas sidor Planering av vattenvård och samarbete kombineras med vattenförvaltningsområdenas webbplatser.  Innehållet kommer att publiceras av livskraftscentralerna och Tillstånds- och tillsynsverket.

Har du frågor eller märkte du brister?

Det finns mycket innehåll som kan uppdateras på miljo.fi. Uppdateringen av webbplatsen börjar i januari 2026. Då korrigerar vi också länkar till de nya myndigheternas webbplatser.

Vid behov kan du skicka kommentarer och respons om innehåll och länkar som är föråldrat som du observerat. Du kan också skicka frågor om ändringarna.

Vi beklagar fördröjningar i uppdateringen av innehållet.

Utgivare

Finlands miljöcentral (Syke)
ELY-centraler