Ilmoitus melua tai tärinää aiheuttavasta tilapäisestä toiminnasta

Toiminnanharjoittajan on tehtävä ilmoitus toiminnasta, joka aiheuttaa erityisen häiritsevää tilapäistä melua tai tärinää.

Ilmoitus tehdään Lupa- ja valvontavirastolle, jos toimenpide tehdään tai tapahtuma järjestetään usean kunnan alueella. Muussa tapauksessa ilmoitus tehdään sen kunnan ympäristöviranomaiselle, jossa toiminta tapahtuu.

Tilapäistä melua tai tärinää aiheuttavia toimenpiteitä tai tapahtumia ovat mm. rakentaminen ja yleisötilaisuus, jos melun tai tärinän on syytä olettaa olevan erityisen häiritsevää.

Ilmoitusta ei tarvitse tehdä

  • ympäristölupaa edellyttävästä toiminnasta,
  • yksityishenkilön talouteen liittyvästä toiminnasta,
  • puolustusvoimien toiminnasta
  • sellaisesta tilapäisestä toiminnasta, josta kunta on antanut ympäristönsuojelumääräykset YSL 202 §:n nojalla ja samalla määrännyt, ettei ilmoitusvelvollisuutta ole.

Näin teet ilmoituksen

  1. Tee ilmoitus hyvissä ajoin

    Tee ilmoitus hyvissä ajoin ennen toimenpiteeseen ryhtymistä tai toiminnan aloittamista, kuitenkin viimeistään 30 vuorokautta ennen tätä ajankohtaa, jollei kunnan ympäristönsuojelumääräyksissä määrätä tätä lyhyemmästä ajasta.

  2. Tee ilmoitus lomakkeella tai vapaamuotoisesti

    Tee ilmoitus lomakkeella tai vapaamuotoisesti noudattaen mitä ympäristönsuojelulaissa ja ympäristönsuojeluasetuksessa on melua ja tärinää koskevasta ilmoituksesta säädetty. 

    Lähetä ilmoitus kunnan ympäristönsuojeluviranomaiselle.

    Jos ilmoitus koskee useaa kuntaa, lähetä ilmoitus Lupa- ja valvontavirastoon sähköpostilla osoitteeseen kirjaamo(at)lvv.fi tai postitse osoitteeseen PL 20, 13035 LVV. 

  3. Valvontaviranomainen tarkastaa ilmoituksen

    Valvontaviranomainen tarkastaa ilmoituksen ja tekee sen perusteella päätöksen. Valvontaviranomainen voi antaa päätöksessä tarvittavia määräyksiä toiminnan järjestämisestä ja valvonnasta.

  4. Toiminnan aloittaminen

    Toimenpiteeseen saa ryhtyä tai toiminnan aloittaa, kun ilmoituksen tekemisestä on kulunut 30 vuorokautta tai kunnan ympäristönsuojelumääräyksissä määrätty tätä lyhyempi aika.

  5. Maksut

    Viranomainen perii ilmoituksen käsittelystä maksun. Maksu peritään ilmoituksen tekijältä. Myönteisestä ja kielteisestä päätöksestä peritään maksu saman suuruisena.

    Lausunnonantajilta, muistuttajilta ja mielipiteenesittäjiltä ei peritä maksua.

    Maksua ei yleensä peritä myöskään haittaa kärsivän asianosaisen vireillepaneman hallintopakkoasian käsittelystä.

Julkaisija

Suomen ympäristökeskus (Syke)
Ympäristöministeriö