Synteettisen metaanin tuotanto, Nokia
Hankkeen tila
Hankkeen kuvaus
Prosessi alkaa veden (H₂O) elektrolyysillä, jossa tuotetaan vetyä (H₂) ja happea (O₂). Vety kuivataan ja puhdistetaan metanointia varten, ja happi johdetaan ilmaan. Raaka-aineena tarvittava hiilidioksidi (CO₂) toimitetaan joko kaasuna siirtoputkea pitkin ja nesteytetään tuotantolaitoksella tai toimitetaan säiliöautoilla valmiiksi nesteytettynä, minkä jälkeen se varastoidaan ja paineistetaan metanointia varten.
Metanointiprosessissa hiilidioksidi reagoi vedyn kanssa muodostaen metaania (CH₄) ja vettä (H₂O). Metanoinnin jälkeen kaasu puhdistetaan epäpuhtauksista, minkä jälkeen se joko syötetään Gasumin kaasuverkkoon eMetaanina tai nesteytetään eLNG:ksi varastointia ja kuljetusta varten.
Hankkeen vaihtoehdot
Ympäristövaikutusten arvioinnissa tarkastellaan hankkeen toteuttamisvaihtoehtoja ja vertaillaan niiden vaikutuksia YVA-lain vaatimusten mukaisesti.
YVA-menettely sisältää seuraavat vaihtoehdot:
• Vaihtoehto, VE0: Hanketta ei toteuteta
• Vaihtoehto, VE1: 160 MW elektrolyyseri ja metanointi
• Vaihtoehto, VE2: 320 MW elektrolyyseri ja metanointi
• Vaihtoehto, VE3: 480 MW elektrolyyseri, metanointi ja nesteytys
Vaihtoehtojen lisäksi arviointimenettelyssä tarkastellaan eri hiilidioksidin toimitusmahdollisuuksia. Hiilidioksidi voidaan toimittaa hankkeelle joko kaasuna siirtoputkea pitkin tai nesteytettynä säiliöautoilla.
Siirtoputki kulkisi mahdollisuuksien mukaan olemassa olevan maakaasuputken reittiä alittaen vesistön, joka on lähellä Tampereen Energian Naistenlahden voimalaa. Vesistön alituksessa selvitetään mahdollisuutta käyttää nykyistä maakaasuputkea tai vaihtoehtoisesti sen rinnalle rakennettaisiin uusi siirtoputki hiilidioksidille.
Vaihtoehtoisesti hiilidioksidi toimitettaisiin tuotantolaitokselle nesteytettynä säiliöautoilla, jotka kuljettaisivat hiilidioksidia soveltuvista lähteistä.
YVA-menettelyn aikataulu (täydentyy menettelyn edetessä)
- YVA-ohjelma on nähtävillä 23.1.–22.2.2025
- Yhteysviranomaisen lausunto YVA-ohjelmasta on annettu 24.3.2025
Arviointiohjelma
- Arviointiohjelma, Synteettisen metaanin tuotanto, Nokia (pdf, 9 Mt)
- Kuulutus, Synteettisen metaanin tuotanto, Nokia (pdf, 387 kt)
- Tiedoksi, Synteettisen metaanin tuotanto, Nokia (pdf, 206 kt)
- Lausuntopyyntö, Synteettisen metaanin tuotanto, Nokia (pdf, 217 kt)
- Yhteysviranomaisen lausunto 24.3., Synteettisen metaanin tuotanto, Nokia (pdf, 7 Mt)
YVA-konsultti on 23.1. toimittanut päivitetyn YVA-ohjelman, jossa korjattiin virhe liittyen maakaasuverkon omistajaan. Ohjelmassa mainittiin maakaasuverkon omistajana Gasgrid, vaikka todellisuudessa maakaasuverkon omistaa Gasum.
Katso myös:
Hankkeiden ympäristövaikutusten arviointimenettely YVA
Osallistu YVA-menettelyyn
Hankkeen lyhytosoite on www.ymparisto.fi/synteettisen-metaanin-tuotanto-Nokia-YVA
Hankkeen yhteystiedot
Parkveien 53B, 0256 Oslo, Norge
Yhteyshenkilö:
Sebastian Kunert, puh. 0047 40 64 40 50, sebastian.kunert(at)freija.no
Itsehallintokuja 3
02600 Espoo
Yhteyshenkilö:
Jasmina Majaneva, puh. 040 755 3337, etunimi.sukunimi(at)ramboll.fi
PL 38 (Yliopistonkatu 38)
33100 Tampere
Yhteyshenkilö:
Marcus Nykopp, puh. 0295 036 252, etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi