Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Kirkkojärvi

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0403001
Pinta-ala
249 ha
Alueet
Hamina
Alueen tyyppi
SPA

Alueen kuvaus

Kirkkojärvi, usean glo-järven loppumaatuma, sijaitsee Haminan keskustasta itään Vehkajoen vesistön alaosassa. Järvi on Mullinkosken kautta yhteydessä mereen. Pohjoisesta järveen laskee Vehka- ja Pyölinjoki, idästä Lelunjoki.



Laskujoen perkauksen ja veden likaantumisen seurauksena järven umpeenkasvu on edennyt pitkälle ja avovettä on vain noin 20 % pinta-alasta, kevättulvien aikaan hieman enemmän. Rehevöitymisestä johtuen järvi on lähes yhtenäisen järviruokokasvuston peittämä. Ruopatuissa avovesikohdissa esiintyy mm. leveäosmankäämi (Typha latifolia), uistinvita (Potamogeton natans), rantapalpakko (Sparganium emersum), kilpukka (Hydrocharis morsus-ranae), isovesiherne (Utricularia vulgaris), pikkulimaska (Lemna minor) sekä ratamosarpio (Alisma plantago-aquatica) ja rannalla mm. varstasara (Carex pseudocyperus).



Järven eteläpää on pitkälle soistunut ja pajupensaikon valtaama. Kaupungin puoleisella rannalla esiintyy vielä paikoitellen arvokkaita tervalepiköitä. Rantaviivasta on peltoa noin 35 % ja rakennettua osuutta 25 %. Loput on metsää ja pensaikkoa. Muutamin paikoin esiintyy pienialaisia luhtaniittyjä.



Järven kunnostus vedenpintaa nostamalla toteutettiin vuosina 1994-1995 rakentamalla entisen kaatopaikan rannasta järven yli pengerpato Haraliin. Keväästä 1995 lähtien on järven eteläpään vedenpintaa pidetty pumppaamalla noin 0,8 metriä muuta järveä ylempänä. Veden kierrättämiseksi kaivettiin uoma järven ympäri ja ylijuoksutuspato kierron loppupäähän Haralin rantaan.



Vedenpinnan noston myötä kuoli paikoin runsaasti rantakoivikoita pystyyn, etenkin entisen kaatopaikan reunoilla. Nämä muodostavat uhanalaisille lajeille oivan ruokailualueen.

Alueen luonne ja merkitys

Kirkkojärvi on kansainvälisesti merkittävä lintuvesikohde. Miltei umpeenkasvanut järvi on edelleen kasvillisuutensa ja linnustonsa puolesta harvinaisen lajirikas ja tässä suhteessa Vehkajoen vesistön huomattavin järvi.



Aluetta käytetään ajoittain puolustusvoimien toimintaan tai suojelualueen läheisyydessä tapahtuvan puolustusvoimien toiminnan vaikutukset voivat ulottua suojelualueelle.



Järven vesitalous hoidetaan keinotekoisesti ruoppauksen ja pumppauksen avulla, muussa tapauksessa järvi kasvaa kokonaan umpeen. Rannan tervalepiköt ovat jääneet pääosin rakentamisen alle, vähäiset säästyneet rantalepiköt tulisi suojella käsittelyltä.



Länsirannalle on läjitetty monin paikoin maata (toiminut aikoinaan maan- ja lumenkaatopaikkana). Järven rannassa on ollut myös kaatopaikka, mistä johtuen sedimenteissä ja rannan maaperässä on runsaasti erilaisia myrkkyjä. Kaatopaikka ja maanläjitysalue on maisemoitu huomioiden alueen harvinainen hyönteislajisto.



Suojelutavoitteen määrittely:



Kaikki tietolomakkeen taulukossa 3.2 mainitut lajit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintään alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavaa tavoitetta:

- lajin elinympäristön laatua tai lajin populaation elinvoimaisuutta parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Valtakunnallisen lintuvesiensuojeluohjelman kohde.



Kohteen suojelu on tarkoitus toteuttaa perustamalla luonnonsuojelulain keinoin luonnonsuojelualue. Alueelle on perustettu kaksi yksityismaan luonnonsuojelualuetta.



Alueen suojelu ei rajoita puolustusvoimien toimintaa ja sen kehittämistä.

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
A862 pikkulokki Hydrocoloeus minutus
A127 kurki Grus grus
A154 heinäkurppa Gallinago media
A123 liejukana Gallinula chloropus
A480 sinirinta Cyanecula svecica
A892 pikkuhuitti Zapornia parva
A038 laulujoutsen Cygnus cygnus
A338 pikkulepinkäinen Lanius collurio
A260 keltavästäräkki Motacilla flava
A152 jänkäkurppa Lymnocryptes minimus
A179 naurulokki Larus ridibundus
A193 kalatiira Sterna hirundo
A161 mustaviklo Tringa erythropus
A166 liro Tringa glareola
A119 luhtahuitti Porzana porzana
A162 punajalkaviklo Tringa totanus
A007 mustakurkku-uikku Podiceps auritus
A861 suokukko Calidris pugnax
A094 sääksi Pandion haliaetus
A298 rastaskerttunen Acrocephalus arundinaceus
A054 jouhisorsa Anas acuta
A889 harmaasorsa Mareca strepera
A028 harmaahaikara Ardea cinerea
A857 lapasorsa Spatula clypeata
A856 heinätavi Spatula querquedula
A039 metsähanhi Anser fabalis
A037 pikkujoutsen Cygnus columbianus bewickii
A021 kaulushaikara Botaurus stellaris
A061 tukkasotka Aythya fuligula
A059 punasotka Aythya ferina
A081 ruskosuohaukka Circus aeruginosus
A082 sinisuohaukka Circus cyaneus

Alueella on lisäksi 1 uhanalainen laji.

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto