Siirry sisältöön
Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Kurjenrahka

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0200084
Pinta-ala
3093 ha
Alueet
Nousiainen, Aura, Rusko, Mynämäki, Masku, Pöytyä, Turku
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Kurjenrahkan suoalueesta yli puolet on mäntyvaltaista rämettä. Keskiosistaan alue on aukeata rahkanevaa, reunoiltaan vetistä kivikkoista laidenevaa. Länsilaidalla on parikymmentä allikkoa. Kaakkoislaidalla on suursaranevaa. Vajosuon keskustasanne on pääosin rahkanevaa ja -rämettä, allikoita on n. 30 kpl. Pohjoispäässä on maisemallisesti merkittävä suursaraneva ja itäreunassa kapeahko laideneva. Itäisestä kielekkeestä puolet on lyhytkortista nevaa. Laidassuon alueen Pukkipalo (30 ha) on vanhaa yli 150-vuotiasta kuusivaltaista kangasmetsää., kalliomännikköä ja kosteampaa lehtipuuvaltaista metsää. Maapuiden määrä on paikoin suuri.

Aluetta käytetään ajoittain puolustusvoimien toimintaan tai suojelualueen läheisyydessä tapahtuvan puolustusvoimien toiminnan vaikutukset voivat ulottua suojelualueelle.

Alueen luonne ja merkitys

Kohde on viimeisiä laajoja suhteellisen luonnontilaisia keidassuoalueita Lounais-Suomessa. Alueen suotyypit ovat monipuolisia ja linnusto runsasta. Alue on kansallispuistoa ja tärkeä virkistyskäyttö-, opetus- ja tutkimuskohde.



Suojelutavoitteen määrittely:



Kaikki tietolomakkeen kohdissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa painotetaan seuraavia tavoitteita:



- Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.

- Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään alueen käyttöä ohjaamalla

- Luontotyypin tai lajin elinympäristön laatua tai lajin populaation elinvoimaisuutta parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Suuri osa alueesta kuuluu soidensuojelun perusohjelmaan. Alueelle on perustettu Kurjenrahkan kansallispuisto.



Alue suojellaan luonnonsuojelulailla. Alueen suojelu ei rajoita puolustusvoimien toimintaa ja sen kehittämistä.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3160 humuspitoiset järvet ja lammet 88
3260 vuorten alapuoliset tasankojoet, joissa Ranunculion fluitantis ja Callitricho-Batrachium- kasvillisuutta 0.3
7110 keidassuot 2170
7140 vaihettumissuot ja rantasuot 2.2
8220 kasvipeitteiset silikaattikalliot 30
9010 boreaaliset luonnonmetsät 135
9050 boreaaliset lehdot 0.3
91D0 puustoiset suot 795

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1910 liito-orava Pteromys volans
1984 korpihohtosammal Herzogiella turfacea

Julkaisija

ELY-keskukset