Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Vieremänsuon alue

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI1200741
Pinta-ala
2952 ha
Alueet
Suomussalmi
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Alue on merkittävä kainuulainen aapasuoluonnon ja vanhojen metsien suojelukokonaisuus. Metsät ovat pääosin rehevähköjä tuoreita kankaita, mikä ilmenee männiköissäkin hyvänä puuston kasvuna ja siihen perustuvana suurena lahopuuston määränä sekä koivin ja haavan runsautena. Suot ovat pääosin mesotrofisia ja lähteistä meso-eutrofisia lähteitä esiintyy. Naavajoen varressa on luhtaista ruoho- ja heinäkorpea.



Aivan Venäjään rajautuva pienten vaarojen jakso muodostaa puustoltaan ja kasvillisuudeltaan oman kokonaisuutensa. Metsät ovat kehittyneet rehevänpuoleisella tuoreella kankaalla luonnontilaisesti ilmeisesti voimakkaan kaskeamisen jälkeen. Metsät ovat edustavia sekametsiä, joissa kasvaa paikoin myös järeitä ylismäntyjä ja haapoja. Lahopuusto on erittäin runsas.

Lännempänä metsät ovat noin 130-vuotiaita ja mäntyvaltaisia. Koivun osuus vaihtelee ja haapaa on paikoin runsaasti. Vanhoja hakkuukantoja on yleisesti. Kasvillisuustyyppi on tuoreen ja kuivahkon rajamailla ja kuusettuminen on aluillaan. Lahopuuta on runsaasti.



Soidensuojelualueen luoteispuoliset metsät ovat toinen kokonaisuus. Naavajoen luona on vanhoja kuusivaltaisia metsiä, joissa on ylispuumäntyjä. Näissä metsissä arvokkainta on runsas kuusilahopuusto, ja metsät alkavat olla aukkoontumisvaiheessa. Lahopuuhun sidoksissa oleva vanhan metsän lajisto on erittäin edustavaa. Pohjoisempana Karhusuon ja Ukkolansuon väliset metsät ovat kohtalaisen järeäpuustoisia kuivahkon kankaan männiköitä, joissa on harvalti eri-ikäistä kuusta ja justeerikantoja. Lahopuuta on kohtalaisen runsaasti.

Alueen luonne ja merkitys

Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit (lukuun ottamatta edustavuudeltaan luokkaan D luokiteltuja luontotyyppejä ja populaation merkittävyyden osalta luokkaan D luokiteltuja lajeja) kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:



Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.



Luontotyypin, lajin elinympäristön tai populaation määrää lisätään ennallistamis- ja hoitotoimenpitein,

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Soidensuojeluohjelman alue, joka on toteutettu luonnonsuojelulain nojalla. Alueeseen liittyy vanhojen metsien suojeluohjelman alue, joka toteutetaan luonnonsuojelulain nojalla. Vesiluonnon suojelussa sovelletaan vesilain säännöksiä.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3160 humuspitoiset järvet ja lammet 66.3
3260 vuorten alapuoliset tasankojoet, joissa Ranunculion fluitantis ja Callitricho-Batrachium- kasvillisuutta 8.82
7110 keidassuot 94.4
7140 vaihettumissuot ja rantasuot 84.5
7160 fennoskandian lähteet ja lähdesuot 0.08
7230 letot 47.7
7310 aapasuot 1040
8220 kasvipeitteiset silikaattikalliot 0.1
9010 boreaaliset luonnonmetsät 875
9060 harjumuodostumien metsäiset luontotyypit 15
91D0 puustoiset suot 996

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1912 ahma Gulo gulo

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto