Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Vanginvesi

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0900018
Pinta-ala
307 ha
Alueet
Konnevesi, Hankasalmi
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Vanginveden alueeseen kuuluu koskijaksoja ja Leppäveden-Kynsiveden vesistöalueen vesialueita. Vanginvesi täydentää yläpuolisen Rautalammin reitin (Etelä-Konnevesi) Natura 2000 -kohdetta etenkin virtaavien vesien osalta. Alueen kautta kulkee Rautalammin reitiltä tulevien vesien päävirta. Alue muodostuu peräkkäisistä hitaasti virtaavista altaista, joiden välissä on varsin voimakkaasti virtaavia koskia. Veden laatu on alueen vaikutuspiirissä olevista kalanviljelylaitoksista huolimatta säilynyt hyvänä.



Vanginvesi kuuluu ruokojärviin. Tunnuslaji järviruoko muodostaa paikoin laajoja kasvustoja. Vesikasvillisuus suojaisissa salmissa ja lahdissa on varsin runsasta. Lajisto on tyypillistä selkävesien lajistoa, kuten palpakot, järvisätkin, pohjanlumme ja ulpukka. Hiekkarannoilla tavataan myös nuottaruohoa ja järvikortetta. Linnusto on tyypillistä karujen vesien lajistoa: kuikka, tukkakoskelo, kala- ja selkälokki sekä kalatiira. Alueella on arvoa järvitaimenen ja harjuksen elinympäristönä.

Alueen luonne ja merkitys

Vanginvesi kuuluu valtakunnalliseen rantojensuojeluohjelmaan. Se liittyy edustavana ja suhteellisen luonnontilaisena alueena Rautalammin reitin tieteellisen tutkimuksen kannalta arvokkaaseen kokonaisuuteen. Alueen arvoa lisää rakentamaton ranta ja alueella on arvoa myös mm. järvitaimenen kutupaikkana ja harjuskannan (istutettu) elinympäristönä.

Veden laadulle ovat uhkana kalanviljely ja maatalous.

Uhkana luontotyypeille ja lajeille voivat olla myös rantarakentaminen.



Suojelutavoitteen määrittely:



Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit (lukuun ottamatta edustavuudeltaan luokkaan D luokiteltuja luontotyyppejä ja populaation merkittävyyden osalta luokkaan D luokiteltuja lajeja) kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:



- alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Suojeluohjelmat ja -selvitykset:

- Valtakunnallinen rantojensuojeluohjelma

- Erityissuojelua vaativat vesistöt

- Korholankosket: Seutukaavan 2.vk/S4 1253 ja 5.vk S 600



Suojelun toteuttamiskeinot:

Vesilaki ja koskiensuojelulaki

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3110 hiekkamaiden niukkamineraaliset niukkaravinteiset vedet (Littorelletalia uniflorae) 64
3210 fennoskandian luonnontilaiset jokireitit 300

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1355 saukko Lutra lutra

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto