Vaajalan laitumet
Natura 2000 -suojelualue
Alueen kuvaus
Alue on arvokas, useista eri perinnemaisematyypeistä muodostuva kokonaisuus. Laitumien yleisin kasvillisuustyyppi on paikoin rehevöitynyt tuore heinäniitty. Naturan luontotyypeistä nykyisin laidunnettavilta alueilta löytyy jäkkiniittyä kahdelta paikalta. Toinen parin aarin esiintymä on lähes avoimella ja kivisellä rinneniityllä. Muuten niitty on yläosaltaan nurmilauhavaltaista tuoretta heinäniittyä ja alempanakin heinävaltaisuus on selvää. Laitumella esiintyy myös nurmitatar, kissankäpälä ja virnasara. Runsaslajista kuivaa ja tuoretta pienruohoniittyä laidunnuksessa olevilla alueilla on muutaman neliömetrin laikkuina niittyjen reunoilla tai kivien ympäristöissä. Näiden laikkujen lajistoon kuuluu mm. ketoneilikka, päivänkakkra, kissankello ja keltamatara. Alueella on tavattu myös ketonoidanlukko. Laiduntamattomat alueet ovat heinittymässä.
Alueen luonne ja merkitys
Alueella tavataan Suomessa harvinaisiksi käyviä luontotyyppejä kuten jäkkiniityt ja runsaslajiset kuivat ja tuoreet niityt. Alueella on huomionarvoinen lajisto ja edustava niittykasvillisuus ja lajirunsaus.
Osaa alueesta on laidunnettu yhtäjaksoisesti pitkään , mutta lammas/hevoslaidunnus on sittemmin tiettävästi päättynyt. Laidunnuksen loppuminen on uhkana alueen luonnonarvoille ja osa alueesta on heinittymässä. Aluetta ei nykyisin laidunneta.
Suojelutavoitteen määrittely
Kaikki tietolomakkeen kohdassa 3.1 mainitut luontotyypit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintään alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa. Luontotyyppien laatua parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein.
Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot
Arvokas ( V ) perinnemaisema. Alueen suojelu toteutetaan sopimuksella maanomistajan kanssa.
Suojelun perusteena olevat luontotyypit
| Koodi | Nimi | Pinta-ala, ha |
|---|---|---|
| 6230 | runsaslajiset Nardus-niityt vuoristoalueiden silikaattialustoilla (ja Manner-Euroopan vuorten alapuolisilla alueilla) | 0.1 |
| 6270 | fennoskandian runsaslajiset kuivat ja tuoreet niityt | 0.5 |
| 9070 | fennoskandian hakamaat ja kaskilaitumet | 6 |