Turulanvaara
Natura 2000 -suojelualue
Alueen kuvaus
Turulanvaara on Pohjois-Savon laajimpia lehtimetsäkohteita. Suurin osa alueesta on lehtomaisen kankaan koivikkoa, joka on syntynyt alueelle kaskeamisen jälkeen. Harmaaleppää ja haapaa kasvaa yksittäin ja pieninä ryhminä. Pienialaisesti esiintyy myös kuusivaltaisia varttuvia ja vanhoja metsiä, pohjoisosan mäet ovat mäntyvaltaisia. Kolopuita, lahokoivuja, pökkelöitä ja maapuita on paikoitellen, alueen kaakkoisosissa runsaasti. Mm. koivua esiintyy erikokoisina pökkelöinä ja maapuina. Pensaskerros on paikoin tiheä (koivu, harmaaleppä, pihlaja). Alueella on myös puustoisia soita, korpia ja rämeitä, karuja nevoja sekä lähteitä. Alueen koilliskulmassa sijaitseva Pökkelöpuronniitty on metsittynyttä, koivu-ja harmaaleppävaltaista vanhaa peltoa. Lehtimetsissä pesii runsas ja monipuolinen linnusto. Kokonsa ja puustorakenteensa puolesta alue on luokiteltu valkoselkätikan mahdolliseksi elinalueeksi ja alue on valtakunnallisen valkoselkätikan suojelusuunnitelman kohde.
Alueelta on poistettu kuusia ja lisätty lehtilahopuuta. Hoitotoimien tarkoituksena on luoda valkoselkätikalle soveltuvia valoisia, lahopuustoisia lehtimetsäympäristöjä.
Alueen luonne ja merkitys
Alueen suojelutavoite
Tietolomakkeen taulukoissa 3.1 mainitut luontotyypit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.
Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään hoitotoimenpiteillä. Alueen säilyttäminen lehtipuuvaltaisena edellyttää jatkuvaa hoitoa.
Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot
Uhanalaisen lajin suojelusuunnitelman kohde. Perustettu suojelualue.
Suojelun perusteena olevat luontotyypit
| Koodi | Nimi | Pinta-ala, ha |
|---|---|---|
| 7140 | vaihettumissuot ja rantasuot | 0.6 |
| 7160 | fennoskandian lähteet ja lähdesuot | 0.01 |
| 9010 | boreaaliset luonnonmetsät | 58.4 |
| 91D0 | puustoiset suot | 3 |