Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Syrjiensärkkä

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0423001
Pinta-ala
129 ha
Alueet
Parikkala
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Ensimmäisen Salpausselän proksimaalivyöhykkeeseen liittyvän harjujakson osa käsittää polveilevan, jyrkkärinteisen ja kapealakisen, noin 30 metriä korkean selänteen, siihen liittyviä sivudeltoja, sivukumpuja, rinnakkais- selänteitä ja -harjanteita sekä näiden muotojen välisiä syviä harjuhautoja ja -kuoppia. Kasvillisuus on pääasiassa puolukkatyyppiä, kenttäkerrokseltaan ruohoista, valorinteellä osittain kanervatyyppiä. Monin paikoin esiintyy myös harjulehtomaisia kasvillisuustyyppejä OMaT- tyypistä kuivempiin kielovaltaisiin puolilehtoihin. Puusto on pääosin mänty- ja koivuvaltaista, seassa on joitakin vaihtelevanikäisiä istutettuja kuusimetsiköitä, myös haapaa ja harmaaleppää esiintyy runsaasti. Alueen lammet ovat kirkasvetisiä, todennäköisesti lähdepohjaisia.



Haapaluoso on saravaltainen avosuo (luhtanevaa), joka on muodostunut melko jyrkkäreunaiseen laaksoon. Suolla on runsaasti eri saralajeja (9 kpl), joista valtalajeina ovat piukkasara (Carex elata), luhtasara (Carex vesicaria) ja jouhisara (Carex lasiocarpa). Lisäksi valtalajina on korpikastikka (Calamagrostis purpurea ssp phragmitoides).

Alueen luonne ja merkitys

Pienien lampien ja järvien muodostamaa vesimaisemaa sisältävä, biologisesti monimuotoinen alue. Maisemallisesti ja monikäytön kannalta harju on merkittävä. Lisäksi se on keskeinen osa merkittävää pohjavesiesiintymää, jolla vahingollisten muutosten mahdollisuus on huomattava.



Alueen kupeessa on luonnontilainen, pienialainen, edustava ja suhteellisen monilajinen luhtainen saraneva Haapaluoso. Rahkasammalista suolla esiintyy harvinaista keräpäärahkasammalta (Sphagnum subsecundum). Alue on säilynyt täysin ojittamattomana.

Harjualueella metsätalous on ollut suhteellisen hillittyä, muutamia pienialaisia päätehakkuualueita ja jonkin verran taimikkoalueita tosin on. Alueen läpi kulkee useita metsäautoteitä. Lisäksi alueen lampien rannassa on jonkin verran loma-asutusta. Maa-ainesta on otettu jonkin verran alueen pohjoisosasta. Jatkossa aluetta olisi suojeltava maa-ainesten otolta ja metsänhoitodossa olisi suositeltavaa varovainen metsien käsittely, varsinkin ydinalueella korkeimman harjanteen ja sitä ympäröivien lampien ympäristössä.

Harjuun liittyvää pientä suoaluetta saattaa uhata turpeenotto. Lisäksi harjualueen hiekka saatetaan kaivaa, jolloin suon luonnontilaisuus on uhattuna.



Suojelutavoitteen määrittely:



Kaikki tietolomakkeen taulukossa 3.1 mainitut luontotyypit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintään alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavaa tavoitetta:

- alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään alueen käyttöä ohjaamalla

- luonnonsuojelualueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Harjualue kuuluu valtakunnalliseen harjujensuojeluohjelmaan. Alueella on yksi yksityismaan luonnonsuojelualue.



Kohteen suojelu on tarkoitus toteuttaa maa-aineslailla ja maankäyttö- ja rakennuslailla, vesialueilla vesilailla.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
7140 vaihettumissuot ja rantasuot 1
9050 boreaaliset lehdot 6
9060 harjumuodostumien metsäiset luontotyypit 39

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto