Siirry sisältöön
Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Salmuksen alue

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0316007
Pinta-ala
364 ha
Alueet
Kangasala, Lempäälä
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Alueen pohjoisosan Koukkurahka on luonnontilainen keidassuo, jonka linnusto on edustava esimerkki karujen rämeiden linnustosta. Alue onkin mm. kaakkurin pesimäsuo. Suo on merkittävä myös kasvi- ja perhoslajistonsa vuoksi.



Salmuksesta alkava järviketju on säilynyt poikkeuksellisen luonnontilaisena asutuskeskusten välissä. Sen järvet ovat karuja ja kirkasvetisiä, osa humusvaikutteisia.



Kokonaisuutena Salmuksen alue on suo- ja pienvesiluonnon yhdistelmänä Pirkanmaan parhaimmistoa. Alueella kasvaa luontodirektiivin lajeista lapinsirppisammalta, hiuskoukkusammalta sekä hajuheinää.

Alueen luonne ja merkitys

Salmuksen alue muodostaa useiden luontotyyppien erinomaisen kokonaisuuden kahden järviketjun muodostamalla valuma-alueella. Merkitys on suuri myös moninaiskäytön kannalta; alue on mm. suosittua vaellusmaastoa.



Suojelutavoitteen määrittely:

Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:

-Koukkurahkan alueella vallitseva luontotyyppien tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys,

-muualla alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien ja niiden elinympäristöjen tila säilytetään alueen käyttöä ohjaamalla.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Järvialue on luokiteltu valtakunnallisessa pienvesi-inventoinnissa arvokkaaksi.



Koukkurahka on soidensuojeluohjelmaa täydentävä kohde.



Suojelun toteutuskeinona on Koukkurahkan alueella luonnonsuojelulaki, muualla metsälaki ja vesilaki.



Tavoitteena on suojella pienvesiluontoa, jolloin rantarakentaminen pyritään ohjaamaan muualle. Suunnitelmaan perustuva metsätalous on alueella mahdollista. Koukkurahkan suoalueella vesitaloutta muuttavat toimet on kielletty (esim. ojitukset). Koko alueella on mahdollista metsästää, kalastaa ja marjastaa ja harjoittaa muuta toimintaa, mikä ei uhkaa suojelutavoitteita.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3160 humuspitoiset järvet ja lammet 63
3260 vuorten alapuoliset tasankojoet, joissa Ranunculion fluitantis ja Callitricho-Batrachium- kasvillisuutta 1
7110 keidassuot 40
7140 vaihettumissuot ja rantasuot 15
9010 boreaaliset luonnonmetsät 3
9050 boreaaliset lehdot 2
9080 fennoskandian metsäluhdat 0.3
91D0 puustoiset suot 35

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1383 hiuskoukkusammal Dichelyma capillaceum
1983 lapinsirppisammal Hamatocaulis lapponicus
1951 hajuheinä Cinna latifolia

Julkaisija

ELY-keskukset