Ruohosuo
Natura 2000 -suojelualue
Alueen kuvaus
Pääosin ojittamaton keidassuo, jolla arvokas kasvilajisto. Ruohosuo on kangasmaan ympäröimä, kaksi pientä suolampea sisältävä pääosin ojittamaton keidassuo. Suon arvokkainta osaa on luoteispään avovesirimpinen ja mesotrofinen suursaraneva, jossa kasvaa runsaasti mm. puna- ja kaitakämmekkää, järviruokoa ja raatetta. Suon pohjoisosassa on lyhytkorsinevaa, lounaisosissa lähinnä tupasvilla- ja isovarpurämettä. Suon keskellä on laajahko metsäsaareke n. 90 -vuotiasta VT-, osin CT -tyypin männikköä. Pientä koivua on joukossa 2-5 %, pieniä kuusia yksittäin. Mäntymaapuuta 20-50 kpl/ha, sekä muutama ohut keloutuva mänty. Suon länsiosassa puron varressa on vetistä, tiheää koivuvaltaista sara- ja ruoholuhtaa sekä ruoho- ja heinäkorpea, jossa sekapuuna kuusta, harmaaleppää ja pajuja. Vehkaa ja raatetta runsaasti.
Metsäautotie kulkee rajauksen läpi pohjois-eteläsuunnassa. Hankalammen ja Ylä-Kangaslammen välinen puro on ruopattu ojaksi. Hankalammen eteläpuolella (rajauksen ulkopuolella) on soramonttu, länsipuolella avohakkuuala, joka ulottuu melkein tielle asti.
Alueen luonne ja merkitys
Kaikki tietolomakkeen taulukossa 3.1 mainitut luontotyypit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintään alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.
Lisäksi suojelussa painotetaan seuraavia tavoitteita:
- Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään ennallistamis- ja hoitotoimenpitein.
- Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.
Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot
Maakuntakaavan suojelualuevaraus. Toteutuskeinona on luonnonsuojelulaki.
Suojelun perusteena olevat luontotyypit
| Koodi | Nimi | Pinta-ala, ha |
|---|---|---|
| 3160 | humuspitoiset järvet ja lammet | 1.92 |
| 3260 | vuorten alapuoliset tasankojoet, joissa Ranunculion fluitantis ja Callitricho-Batrachium- kasvillisuutta | 0.028 |
| 7110 | keidassuot | 24.2 |
| 7140 | vaihettumissuot ja rantasuot | 0.518 |
| 9080 | fennoskandian metsäluhdat | 0.374 |
| 91D0 | puustoiset suot | 18.7 |