Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Ruohosuo

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0600079
Pinta-ala
41 ha
Alueet
Kaavi
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Pääosin ojittamaton keidassuo, jolla arvokas kasvilajisto. Ruohosuo on kangasmaan ympäröimä, kaksi pientä suolampea sisältävä pääosin ojittamaton keidassuo. Suon arvokkainta osaa on luoteispään avovesirimpinen ja mesotrofinen suursaraneva, jossa kasvaa runsaasti mm. puna- ja kaitakämmekkää, järviruokoa ja raatetta. Suon pohjoisosassa on lyhytkorsinevaa, lounaisosissa lähinnä tupasvilla- ja isovarpurämettä. Suon keskellä on laajahko metsäsaareke n. 90 -vuotiasta VT-, osin CT -tyypin männikköä. Pientä koivua on joukossa 2-5 %, pieniä kuusia yksittäin. Mäntymaapuuta 20-50 kpl/ha, sekä muutama ohut keloutuva mänty. Suon länsiosassa puron varressa on vetistä, tiheää koivuvaltaista sara- ja ruoholuhtaa sekä ruoho- ja heinäkorpea, jossa sekapuuna kuusta, harmaaleppää ja pajuja. Vehkaa ja raatetta runsaasti.



Metsäautotie kulkee rajauksen läpi pohjois-eteläsuunnassa. Hankalammen ja Ylä-Kangaslammen välinen puro on ruopattu ojaksi. Hankalammen eteläpuolella (rajauksen ulkopuolella) on soramonttu, länsipuolella avohakkuuala, joka ulottuu melkein tielle asti.

Alueen luonne ja merkitys

Kaikki tietolomakkeen taulukossa 3.1 mainitut luontotyypit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintään alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi suojelussa painotetaan seuraavia tavoitteita:



- Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään ennallistamis- ja hoitotoimenpitein.



- Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Maakuntakaavan suojelualuevaraus. Toteutuskeinona on luonnonsuojelulaki.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3160 humuspitoiset järvet ja lammet 1.92
3260 vuorten alapuoliset tasankojoet, joissa Ranunculion fluitantis ja Callitricho-Batrachium- kasvillisuutta 0.028
7110 keidassuot 24.2
7140 vaihettumissuot ja rantasuot 0.518
9080 fennoskandian metsäluhdat 0.374
91D0 puustoiset suot 18.7

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto