Rainionmäki ja Sammalsuon pelto
Natura 2000 -suojelualue
Alueen kuvaus
Liikkalaan vievän maantien 3721 molemmin puolin sijaitseva kaksiosainen alue. Läntisempi Rainionmäen osa-alue on pääosin eri-ikäistä sekametsää. Osa-alueen itäosa on iäkästä mäntyvaltaista sekametsää, jossa metsätalouden jäljet ovat näkyvissä, mutta jossa on jo jonkin verran lahopuuta sekä pysty- että maapuina. Männyn ohella sekapuuna kasvaa runsaasti kuusta, mutta myös koivua ja haapaa. Osa-alueen pohjoisosassa on kaksi pientä luonnontilaista metsäkortekorpilaikkua. Osa-alueen länsiosa on pääosin eri-ikäistä taimikkoa ja nuorta metsää. Länsiosan poikki kulkee maakaasulinja.
Itäisempi Sammalsuon pellon osa-alue on pääosin entistä peltoa, jonka avo-ojien varret kasvavat pajukkoa ja puun taimia. Kahden peltolohkon välissä on pieni metsäsaareke, jossa kasvaa nuorta lehtipuuvaltaista metsää. Osa-alueen itäisin osa on mäntyvaltaista taimikkoa.
Alueen luonne ja merkitys
Rainionmäen osa-alueella on merkitystä vanhojen metsien suojelulle. Merkitys kasvaa metsien ikääntyessä ja lahopuumäärän lisääntyessä. Alue on luontodirektiivin liitteen II lajin liito-orava elinaluetta.
Sammalsuonpellon osa-alueen umpeenkasvun uhkaama pelto on luontodirektiivin liitteen II lajin kirjoverkkoperhosen sekä toisen uhanalaisen luontodirektiivin liitteen II lajin elinaluetta.
Alueen metsät ovat olleet metsätalouskäytössä. Rainionmäen osa-alueen eteläreunassa ja osittain alueen läpi kulkee maantie. Pohjois-eteläsuunnassa osa-alueen halkaisee maakaasulinja. Sammalsuon pellon entinen pelto uhkaa kasvaa umpeen ilman hoitotoimenpiteitä ja menettää merkityksensä luontodirektiivin liitteen II lajien elinympäristönä.
Alueen suojelutavoite:
Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojeluperusteena on vähintäänkin alueen merkittävyyden säilyttäminen osana verkostoa.
Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:
* alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys
* alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään hoitotoimenpiteillä
* luontotyypin, lajin elinympäristön laatua tai populaation määrää lisätään ennallistamis- ja hoitotoimenpitein
* luontotyypin ja lajin elinympäristön laatua tai lajin populaation elinvoimaisuutta parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein
Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot
Alue ei kuulu valtakunnallisiin suojeluohjelmiin.
Kohteen suojelu on tarkoitus toteuttaa perustamalla luonnonsuojelulain keinoin luonnonsuojelualue.
Suojelun perusteena olevat luontotyypit
| Koodi | Nimi | Pinta-ala, ha |
|---|---|---|
| 9010 | boreaaliset luonnonmetsät | 17.2 |
| 91D0 | puustoiset suot | 1.6 |
Suojelun perusteena olevat lajit
| Koodi | Laji | Tieteellinen nimi |
|---|---|---|
| 1910 | liito-orava | Pteromys volans |
| 6169 | kirjoverkkoperhonen | Euphydryas maturna |
Alueella on lisäksi 1 uhanalainen laji.