Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Pitkäkangas

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0321009
Pinta-ala
34 ha
Alueet
Ylöjärvi
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Pitkäkangas on kapea, vanhaa mäntymetsää kasvava harju, johon rajautuu korpia, rämeitä ja nevaa. Alue käsittää myös kaksi lampea. Ojitukset ovat muuttaneet soita jonkin verran.

Alueen luonne ja merkitys

Alue on monipuolinen, pieni, metsien, korpien (puustoisten soiden) ja avosoiden sekä suolampien luonnehtima kokonaisuus, jolla on myös maisemallista merkitystä.

Alueella on vedenottoon liittyviä rakennelmia.



Suojelutavoitteen määrittely:



Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:

- alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys

- alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään hoitotoimenpiteillä

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Suojelun toteuttamiskeinona luonnonsuojelulaki.



Alue on kokonaisuudessaan valtion omistuksessa.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3160 humuspitoiset järvet ja lammet 4.8
7110 keidassuot 16
9010 boreaaliset luonnonmetsät 5.5
9060 harjumuodostumien metsäiset luontotyypit 3.4
91D0 puustoiset suot 10

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto