Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Nytkymenjärvi

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0900052
Pinta-ala
483 ha
Alueet
Jämsä
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Nytkymenjärven rantojensuojeluohjelma-alue muodostaa erämaisen kokonaisuuden rantametsävyöhykkeineen. Rantametsät ovat vaihtelevasti kuivia kalliometsiä ja tuoreita kangasmetsiä. Kallioperä on fyliittistä ja hapanta syväkiveä. Moreenikerros on ohut ja alueella on paljon kivikko- ja louhikkorantoja. Sen sijaan suorantoja vähän. Nytkyn on keskisyvyydeltään matala ja veden vaihtuvuus on hidasta. Syvin kohta on 26 metriä. Humuspitoisuus on noin 35-40 mg ph/l. Järvi on säännöstelemätön. Kasvillisuustyypiltään Nytkyn on kortejärvityyppiä, mutta niukkakasvisten rantojen kasvillisuus on pohjaversoisvaltaista ja valtalajina on nuottaruoho.

Alueen luonne ja merkitys

Nytkymenjärvelle on ominaista rakentamattomat rannat ja erämaisuus. Arvoa lisää altaan säännöstelemättömyys ja direktiivin sekä kohdassa 3.3. (muut tärkeät lajit) mainitut lintulajit ja kanadanmajava.

- Uhkina rantarakentaminen ja metsänhakkuut

- Puolustusvoimien suihkukoneet häiritsevät erämaisuutta

- Nytkymeen laskee pari vuolaasti virtaavaa humusojaa ympäröiviltä metsätalousalueilta

- Rannat ovat herkkiä kulumiselle



Suojelutavoitteen määrittely:



Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit (lukuun ottamatta edustavuudeltaan luokkaan D luokiteltuja luontotyyppejä ja populaation merkittävyyden osalta luokkaan D luokiteltuja lajeja) kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:



• alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys,

• luontotyypin tai lajin elinympäristön laatua tai lajin populaation elinvoimaisuutta parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Suojeluohjelmat ja -selvitykset:

- Rantojensuojeluohjelma, seutukaavan 4. vk , 5. vk av 831



Suojelun toteuttamiskeinot:

- Luonnonsuojelulaki: maa-alueet

- Vesilaki: vesialueet

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3110 hiekkamaiden niukkamineraaliset niukkaravinteiset vedet (Littorelletalia uniflorae) 327
7140 vaihettumissuot ja rantasuot 0.4
8220 kasvipeitteiset silikaattikalliot 5
8230 kallioiden pioneerikasvillisuus (Sedo-Scleranthion tai Sedo albi-Veronicion dillenii) 5
9010 boreaaliset luonnonmetsät 57
9050 boreaaliset lehdot 5
9080 fennoskandian metsäluhdat 0.01
91D0 puustoiset suot 5

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1355 saukko Lutra lutra
1910 liito-orava Pteromys volans

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto