Siirry sisältöön
Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Näljängän Pohjanvaara

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI1200732
Pinta-ala
359 ha
Alueet
Suomussalmi
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Alueella on merkitystä erityisesti vanhojen metsien suojelulle. Alue käsittää isojen vaarojen rinteitä rinnesoineen ja rehevine puronotkoineen. Metsät ovat valtaosin tuoreita kuusivaltaisia ja järeäpuustoisia kankaita. Osa kuusista on pääsääntöisesti tavoittanut harvahkon mänty-ylispuuston. Lehtipuita on kauttaaltaan runsaasti, koivun ohella myös järeää haapaa. Maapuut ovat valtaosin koivua ja kuusta, ja niitä esiintyy jokseenkin tasaisesti ja runsaasti koko alueella. Kuollutta pystypuuta on paljon.



Suot ovat luonnontilaisia vaihdellen osin mesotrofisista nevoista nevarämeisiin, puustoisiin rämeisiin ja edelleen luhtaisiin ja reheviin ruoho- ja heinäkorpiin. Lähteisyyttä esiintyy paikoin. Alueella on neljä soiden reunustamaa lampea.

Alueen luonne ja merkitys

Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit (lukuun ottamatta edustavuudeltaan luokkaan D luokiteltuja luontotyyppejä ja populaation merkittävyyden osalta luokkaan D luokiteltuja lajeja) kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:



Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Vanhojen metsien suojeluohjelman kohde. Toteutetaan luononsuojelulain ja vesilain nojalla.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3160 humuspitoiset järvet ja lammet 4
3260 vuorten alapuoliset tasankojoet, joissa Ranunculion fluitantis ja Callitricho-Batrachium- kasvillisuutta 3
7140 vaihettumissuot ja rantasuot 7
7160 fennoskandian lähteet ja lähdesuot 0.01
7230 letot 12
7310 aapasuot 14
9010 boreaaliset luonnonmetsät 230
91D0 puustoiset suot 53

Julkaisija

ELY-keskukset