Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Muuramenharju - Innanlahden lehto

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0900023
Pinta-ala
228 ha
Alueet
Muurame
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Muuratjärven kaakkoispäätä reunustava Muuramenharju, toiselta nimeltään Muuratharju, on yksi merkittävimmistä Keski-Suomen harjuista. Geologisesti Muuramenharjun selänne on Keski-Suomen reunamuodostuman edustavimpia osia. Se on noin 1 km levyinen, 4 km pituinen ja osin varsin jyrkkärinteinen muodostuma. Molemmilla rinteillä on hyvin kehittyneitä muinaisrantoja.



Muuramenharjun metsät ovat pääosin eri ikäistä männikköä, joka on metsätalouskäytössä. Alueelta löytyy myös lehtokasvillisuutta sekä metsäluhtaa ja lähteikkö. Muuramenharju on tehokkaassa virkistyskäytössä ja sillä on myös maisemallista arvoa. Harjuilla on myös kunnan omistama perinnemaisema ns. yhteislaidun.



Harjun eteläpäässä sijaitseva Innanlahden lehto on kuusta kasvava kostea saniaisvaltainen rinnelehto, jossa esiintyy vaateliasta lehtokasvillisuutta.

Alueen luonne ja merkitys

Muuramenharju on Keski-Suomessa geologisesti erittäin merkittävä harju, jolta avautuu näyttävä maisema. Alueella on virkistyskäyttöarvoa, siellä liikutaan paljon. Innalanlahden lehto on vaateliasta lehtokasvillisuutta kasvava lehto. Kohdassa 3.3. (muut tärkeät lajit) mainitut Keski-Suomessa uhanalaiset putkilokasvit kasvavat Innanlahden lehdossa.

Alueen luonnonarvoille haitallisia olisivat etenkin rakentaminen, soranotto ja tehometsätalous. Metsätaloustoiminta tulee tehdä luonnonarvot huomioon ottavalla tavalla. Muuramenharju voi olla tulevaisuudessa virkistyskäyttöpaineiden kovetessa alttiina maaperän liialliselle kulumiselle, mikäli liikkumista ei saada kanavoitua tarpeeksi tehokkaasti poluille ja urille. Muuratharju on tärkeää pohjavesialuetta, ja Natura-alueella sijaitsee kaksi Muuramen kunnan pohjavedenottamoa.



Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit (lukuun ottamatta edustavuudeltaan luokkaan D luokiteltuja luontotyyppejä ja populaation merkittävyyden osalta luokkaan D luokiteltuja lajeja) kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:



• alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Suojeluohjelmat ja -selvitykset:

- Muuramenharju: Harjujen suojeluohjelma, seutukaavan 1. vk SU, 5. vk SL 617

- Innanlahden lehto: Lehtojensuojeluohjelma, seutukaavan 4. vk SL, 5.vk SL 621



Suojelun toteuttamiskeinot:

- Muuramenharju: Maa-aineslaki, metsälaki, rakennuslaki

- Innanlahden lehto: Luonnonsuojelulaki

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
6270 fennoskandian runsaslajiset kuivat ja tuoreet niityt 6
7160 fennoskandian lähteet ja lähdesuot 0.1
9010 boreaaliset luonnonmetsät 5
9050 boreaaliset lehdot 4
9060 harjumuodostumien metsäiset luontotyypit 34
9080 fennoskandian metsäluhdat 1

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1910 liito-orava Pteromys volans

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto