Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Maaselkä

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI1103813
Pinta-ala
3230 ha
Alueet
Taivalkoski, Pudasjärvi
Alueen tyyppi
SAC/SPA

Alueen kuvaus

Maaselkä on vanhojen metsien, rinnesoiden ja pienvesien muodostama merkittävä kokonaisuus. Pienvesille on ominaista voimakas pohjavesivaikutus.

Maaselkä koostuu neljästä toisiinsa fyysisesti rajoittuvasta vanhan metsän osa-alueesta; Kärryvaara, Särkiperä, Tunturivaara, Pitämävaara. Kärryvaaran osa-alue on melko luonnontilaista ja paikoin siellä on runsaasti lehtipuuta ja maapuutihentymiä. Särkiperän alue on myös hyvin harsintahakkuista toipunutta aluetta, jonka aarniometsäiset osat ovat hajallaan pitkin aluetta. Pitämävaara on valtaosin harvaa, melko luonnontilaista kuusikkoa. Säkkisenlampien harjumännikössä on runsaasti järeitä maapuita. Olkimaan-Portinkurun alueen ultraemäksisellä alustalla kasvaa useita uhanalaisia lajeja mm. erittäin uhanalainen etelänuurresammal. Alueen vesistöt (erityisesti purot) ovat luonnontilaisia latvavesistöjä.

Alueen luonne ja merkitys

Alue on arvokkaiden vanhojen metsien kokonaisuus. Alueen vanhat metsät ovat edustavia myös linnuston osalta. Pesivään lintulajistoon kuuluu mm. useita lintudirektiivin liitteen I lajeihin kuuluvia lajeja, joista osa harvinaisia ja uhanalaisia.



Uhanalaisia ja silmälläpidettäviä lajeja alueella esiintyy runsaasti. Lisäksi alueella on huomattava määrä vanhan metsän luonnehtijalajeihin kuuluvia harvinaisia/indikaattorilajeja.



Muihin tärkeisiin lajeihin on sisällytetty alueellisesti uhanalaisia ja harvinaisia lajeja.



Reuna-alueiden hakkuut muuttavat pienialaisesti alueen pienilmastollisia tekijöitä.



Alueen suojelutavoite:



Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:

Alueella olevien suoluontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.

Alueella olevien metsäluontotyyppien ja niillä esiintyvien lajien määrää lisätään ennallistamis- ja hoitotoimenpitein.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Alue on vanhojen metsien suojeluohjelmassa. Alueen suojelu toteutetaan luonnonsuojelulain keinoin. Alue kuuluu vuonna 2000 perustettuun Syötteen kansallispuistoon.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3110 hiekkamaiden niukkamineraaliset niukkaravinteiset vedet (Littorelletalia uniflorae) 0.39
3160 humuspitoiset järvet ja lammet 8.3
3260 vuorten alapuoliset tasankojoet, joissa Ranunculion fluitantis ja Callitricho-Batrachium- kasvillisuutta 6.28
7140 vaihettumissuot ja rantasuot 12.1
7160 fennoskandian lähteet ja lähdesuot 1.3
7230 letot 2.79
7310 aapasuot 258
8220 kasvipeitteiset silikaattikalliot 8.3
9010 boreaaliset luonnonmetsät 2650
9050 boreaaliset lehdot 14.5
9080 fennoskandian metsäluhdat 0.3
91D0 puustoiset suot 230

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
A161 mustaviklo Tringa erythropus
A127 kurki Grus grus
A542 pohjansirkku Emberiza rustica
A108 metso Tetrao urogallus
A241 pohjantikka Picoides tridactylus
A534 sinipyrstö Tarsiger cyanurus
A876 teeri Lyrurus tetrix tetrix
A260 keltavästäräkki Motacilla flava
A140 kapustarinta Pluvialis apricaria
A166 liro Tringa glareola
1912 ahma Gulo gulo
1355 saukko Lutra lutra
1910 liito-orava Pteromys volans
A104 pyy Bonasa bonasia
A236 palokärki Dryocopus martius

Alueella on lisäksi 2 uhanalaista lajia.

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto