Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

LIVOJÄRVI

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI1301103
Pinta-ala
3433 ha
Alueet
Posio
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Livojärvi on yli 20 km pitkä ja enimmilläänkin vain pari kilometriä leveä järvi. Järven kautta kulkee pituussuunnassa huomattava harjujakso. Hiekka-, vyörytörmä-, somerikko- ja turverannat ovat yleisiä. Livojärvi on bifurkaatiojärvi, josta lähtee kaksi laskujokea. Livojärvi on säännöstelemätön ja veden laadultaan varsin luonnontilainen. Kasvitieteelliseltä järvityypiltään alue kuuluu lähinnä korte-ruokojärviin. Harjurannat muistuttavat kasvillisuudeltaan lähinnä nuottaruohojärven rantoja, sillä tavallisimpia vesikasveja ovat nuottaruoho ja lahnaruoho. Purnulammen lehtoalueen kasvillisuus on länsiosassa kivikkoista tuoretta tuomivaltaista lehtoa, osin saniaislehtoa, idempänä notkossa on reheviä kuusivaltaisia kausikosteita painanteita ja tihkulettoa.



Rannoilla on paikoitellen lomamökkejä. Osa soista on ojitettu ja metsiä on harsittu lievästi.

Alueen luonne ja merkitys

SUOJELUTAVOITE



Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit (lukuun ottamatta edustavuudeltaan luokkaan D luokiteltuja luontotyyppejä ja populaation merkittävyyden osalta luokkaan D luokiteltuja lajeja) kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:



Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.



Alue edustaa hyvin niukkaravinteisia järviä. Järven rannoilla on myös edustavia vyöryviä hiekkatörmiä. Maisemallisesti upea alue.

Muihin tärkeisiin lajeihin on sisällytetty valtakunnallisesti uhanalaiset ja silmälläpidettävät lajit.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Natura-alue koostuu:

-Livojärven alueesta, joka kuuluu rantojensuojeluohjelmaan,

-Livojärven harjualueesta, joka kuuluu harjujensuojeluohjelmaan. Tämä alue on osittain päällekäinen rantojensuojeluohjelman kanssa. Lisäksi alueeseen kuuluu

-Purnulammen alue, joka kuuluu lehtojensuojeluohjelmaan.



Alueesta on toteutettu Purnulammen alue, joka on perustettu lehtojensuojelualueeksi. Alue toteutetaan muilta osin luonnonsuojelulain, vesilain ja rakennuslain keinoin.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3110 hiekkamaiden niukkamineraaliset niukkaravinteiset vedet (Littorelletalia uniflorae) 1770
3160 humuspitoiset järvet ja lammet 20
3260 vuorten alapuoliset tasankojoet, joissa Ranunculion fluitantis ja Callitricho-Batrachium- kasvillisuutta 0.4
7140 vaihettumissuot ja rantasuot 50
7230 letot 0.1
7310 aapasuot 30
9010 boreaaliset luonnonmetsät 300
9050 boreaaliset lehdot 2
91D0 puustoiset suot 50

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1355 saukko Lutra lutra

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto