Lapinjärvi-Teerikangas
Natura 2000 -suojelualue
Alueen kuvaus
Kohde on kaksiosainen ja käsittää lähekkäin sijaitsevat valtion vanhojen metsien suojeluohjelman kohteen (Teerikangas) ja valtakunnallisen lintuvesien suojeluohjelman kohteen (Lapinjärvi). Teerikangas on pääasiassa vanhaa kuusikkoa kasvava järeäpuustoinen metsä. Siellä on arvokas ja monipuolinen linnusto. Metsä on rauhoitettu asetuksella vuonna 1993.
Lapinjärvi on laskettu umpeenkasvava lintujärvi. Avovettä on noin 21 ha. Runsaan vesikasvillisuuden vesialuetta on noin 28 ha ja sitä ympäröi laaja ja melko yhtenäinen lajirikas luhta, jonka pinta-ala on noin 30 ha. Lapinjärven laskupuron ympärillä on lisäksi pieni keväisin tulvanalainen koivikko. Lapinjärvi on vesilinnuston merkittävä suojelukohde ja maakunnan parhaita vesi- ja rantalinnuston pesimäalueita.
Lapinjärveä on kunnostettu vuosituhannen vaihteessa vedenkorkeuden vaihteluita luonnonmukaistamalla, muuttamalla pienialaisin ruoppauksin luhtareunuksia saarekkeiksi sekä vesikasvillisuutta niittämällä.
Alueen luonne ja merkitys
Linnustollisesti merkittävä umpeenkasvanut järvi ja hieno vanhan metsän kohde. Lapinjärven linnustollinen merkitys on huomattava ja se on vain kasvanut 2000-luvulla, osin todennäköisesti kunnostustoimien myötä. Järven vedenlaatu on heikohko ja ulkoinen kuormitus on ilmeisesti edelleen niin huomattava, että pitkällä tähtäimellä ylirehevöityminen ja umpeenkasvu ovat uhkana linnustoarvon säilymiselle.
Suojelutavoitteen määrittely:
Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit (lukuun ottamatta edustavuudeltaan luokkaan D luokiteltuja luontotyyppejä ja populaation merkittävyyden osalta luokkaan D luokiteltuja lajeja) kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.
Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:
a) alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys,
b) alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään alueen käyttöä ohjaamalla,
c) alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään hoitotoimenpiteillä,
d) luontotyypin, lajin elinympäristön tai populaation määrää lisätään ennallistamis- ja hoitotoimenpitein,
e) luontotyypin tai lajin elinympäristön laatua tai lajin populaation elinvoimaisuutta parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein
Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot
Suojeluohjelmat ja -selvitykset:
- Lapinjärvi: Lintuvesien suojeluohjelma, seutukaavan 1. vk SU1, 5. vk SL 626
- Teerikangas: Vanhojenmetsien suojeluohjelma, seutukaavan 1. vk SU, 5. vk SL 627
Suojelun toteutuskeinot:
- Teerikangas: Rauhoitettu luonnonsuojelualueeksi asetuksella 1993
- Lapinjärvi: Luonnonsuojelulaki
Suojelun perusteena olevat luontotyypit
| Koodi | Nimi | Pinta-ala, ha |
|---|---|---|
| 3160 | humuspitoiset järvet ja lammet | 49.8 |
| 7140 | vaihettumissuot ja rantasuot | 29.9 |
| 9010 | boreaaliset luonnonmetsät | 20.8 |
| 91D0 | puustoiset suot | 1.2 |
| 91E0 | alnus glutinosa ja Fraxinus excelsior -tulvametsät (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae) | 0.4 |
Suojelun perusteena olevat lajit
| Koodi | Laji | Tieteellinen nimi |
|---|---|---|
| A861 | suokukko | Calidris pugnax |
| A179 | naurulokki | Larus ridibundus |
| A006 | härkälintu | Podiceps grisegena |
| A099 | nuolihaukka | Falco subbuteo |
| A157 | punakuiri | Limosa lapponica |
| A320 | pikkusieppo | Ficedula parva |
| A156 | mustapyrstökuiri | Limosa limosa |
| A217 | varpuspöllö | Glaucidium passerinum |
| A075 | merikotka | Haliaeetus albicilla |
| A038 | laulujoutsen | Cygnus cygnus |
| A127 | kurki | Grus grus |
| A862 | pikkulokki | Hydrocoloeus minutus |
| A767 | uivelo | Mergellus albellus |
| A007 | mustakurkku-uikku | Podiceps auritus |
| A094 | sääksi | Pandion haliaetus |
| A166 | liro | Tringa glareola |
| A457 | lapinpöllö | Strix nebulosa |
| A193 | kalatiira | Sterna hirundo |
| A161 | mustaviklo | Tringa erythropus |
| A220 | viirupöllö | Strix uralensis |
| A119 | luhtahuitti | Porzana porzana |
| A108 | metso | Tetrao urogallus |
| A856 | heinätavi | Spatula querquedula |
| 1910 | liito-orava | Pteromys volans |
| A028 | harmaahaikara | Ardea cinerea |
| A054 | jouhisorsa | Anas acuta |
| A857 | lapasorsa | Spatula clypeata |
| A889 | harmaasorsa | Mareca strepera |
| A039 | metsähanhi | Anser fabalis |
| A061 | tukkasotka | Aythya fuligula |
| A045 | valkoposkihanhi | Branta leucopsis |
| A059 | punasotka | Aythya ferina |
| A264 | koskikara | Cinclus cinclus |
| A081 | ruskosuohaukka | Circus aeruginosus |
| A236 | palokärki | Dryocopus martius |