Lamminjärvi-Halila
Natura 2000 -suojelualue
Alueen kuvaus
Suoalue on entistä järveä, joka on kokonaan soistunut. Suurin osa suosta on vetistä nevaa, alueella on myös lettoisuutta. Suoalueeseen liittyy rauhoitettu kallioalue ja lehtoa. Lehto on kosteaa saniais- ja mesiangervotyyppiä sekä tuoretta sinivuokko-käenkaali -tyyppiä. Lehto on kokonaisuudessaan erittäin rehevä. Kallioalue on keskiravinteinen ja lakiosa paikoin ketomainen.
Alueen luonne ja merkitys
Suoalue on valtakunnallisesti merkittävä. Alueella kasvaa mm. punakämmekkää, suovalkkua, vaaleaa saraa, etelänruostesammalta. Kallio- ja lehtoalue monipuolistavat kohteen luontotyyppejä ja lajistoa.
Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintään alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.
Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:
Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.
Luontotyypin tai lajin elinympäristön laatua tai lajin populaation elinvoimaisuutta parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein.
Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot
Suoalue kuuluu soidensuojeluohjelman kohteisiin. Kallioalue on rauhoitettu. Lehtoalue kuuluu lehtojensuojeluohjelman kohteisiin.
Hämeen seutukaavassa SU1-merkintä.
Suojelun toteutuskeino luonnonsuojelulaki.
Suoalueen vesitalouteen heikentävästi vaikuttavat toimet (esim. ojitukset) on kielletty.
Suojelun perusteena olevat luontotyypit
| Koodi | Nimi | Pinta-ala, ha |
|---|---|---|
| 7140 | vaihettumissuot ja rantasuot | 16.7 |
| 7230 | letot | 2.8 |
| 8220 | kasvipeitteiset silikaattikalliot | 2.8 |
| 9050 | boreaaliset lehdot | 5.6 |
| 9080 | fennoskandian metsäluhdat | 4 |
| 91D0 | puustoiset suot | 20.4 |
Suojelun perusteena olevat lajit
| Koodi | Laji | Tieteellinen nimi |
|---|---|---|
| 1910 | liito-orava | Pteromys volans |