Siirry sisältöön
Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

KUMPUTUNTURI

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI1300619
Pinta-ala
1268 ha
Alueet
Kittilä
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Aluetta hallitsevan Kumputunturin rinne- ja alusmaiden vanhoista metsistä yli puolet on yli 200-vuotiasta männikköä. Muut metsät ovat yli 200-vuotiasta kuusikkoa ja nuorempia männiköitä. Metsät ovat luonnontilaisia. Suurin osa alueen ylemmistä osista on rakkaista lakimaata.

Kumputunturin lehtoalue on monipuolinen lähteinen rinne- ja puronvarsilehtoalue. Kasvillisuus on pääosin kosteaa saniais- ja suurruohokorpea, osin tihkupintaa ja tuoretta GDT-tyypin (kurjenpolvi-imarretyypin) lehtoa.

Alueen luonne ja merkitys

Arvokas vanhan metsän alue. Runsaasti lahopuuta. Pienialaisia lehtoja, sekä lehto- ja lettokorpia. Uhanalaisten kasvi- ja eläinlajien esiintymispaikkoja.



Alueella kasvaa mm. vuoriloikkoa.



Metsätalouden toiminta ympäristössä

Poronhoitoaluetta



Suojelutavoitteen määrittely:



Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit (lukuun ottamatta edustavuudeltaan luokkaan D luokiteltuja luontotyyppejä ja populaation merkittävyyden osalta luokkaan D luokiteltuja lajeja) kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:



• alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Natura-alue koostuu vanhojen metsien suojeluohjelmaan kuuluvasta Kumputunturista (VMO) sekä lehtojen suojeluohjelmaan kuuluvasta Kumputunturin lehdosta (LHO).



Alueen suojelu tullaan toteuttamaan luonnonsuojelulain nojalla.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
4060 alpiiniset ja boreaaliset tunturikankaat 36
7140 vaihettumissuot ja rantasuot 6
7160 fennoskandian lähteet ja lähdesuot 0.02
9010 boreaaliset luonnonmetsät 890
9040 tunturikoiviko 150
9050 boreaaliset lehdot 30
91D0 puustoiset suot 10

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1972 lapinleinikki Ranunculus lapponicus

Alueella on lisäksi 1 uhanalainen laji.

Julkaisija

ELY-keskukset