Siirry sisältöön
Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Kukkomäen metsä

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0404008
Pinta-ala
15 ha
Alueet
Iitti
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Matkuslammen rantaan rajautuva korkean Kukkomäen rinteessä oleva vanha havumetsä. Valtapuuna on kuusi, korkeimmilla kallioisilla kohdilla mänty. Sekapuina on runsaasti vanhoja haapoja ja koivuja. Kuolleita eriasteisesti lahonneita maapuita ja kuolleita pystypuita on jonkin verran. Kasvillisuus on pääosin mustikka- ja käenkaali-mustikkatyypin kangasmetsää. Rannassa on pienialaisia korpialueita ja alueen keskellä käenkaali-oravanmarjatyypin lehtoa.

Alueen luonne ja merkitys

Alue poikkeaa ympäröivistä eriasteisesti käsitellyistä talousmetsistä. Alueen metsä on normaalia iäkkäämpää ja vanhojen lehtipuiden sekä kuolleiden puiden osuus on huomattava. Alueella kasvaa uhanalista haapariippusammalta. Kukkomäen laella, laakealla kalliolla on kiviröykkiöhauta, joka on muinaismuistolain suojaama kiinteä muinaisjäännös. Aluetta ympäröiviä metsiä on käsitelty voimakkaasti mm. avohakkuin.



Alueen suojelutavoite:

Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja laji kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojeluperusteena on vähintäänkin alueen merkittävyyden säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavaa tavoitetta: alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Vanhojen metsien suojeluohjelman kohde.



Kohteen suojelu on tarkoitus toteuttaa perustamalla luonnonsuojelulain keinoin luonnonsuojelualue.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
9010 boreaaliset luonnonmetsät 11.8
9050 boreaaliset lehdot 1.5
91D0 puustoiset suot 1.5

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1910 liito-orava Pteromys volans

Julkaisija

ELY-keskukset