Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Kokkamo - Kylmäjärvi

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI1200253
Pinta-ala
909 ha
Alueet
Kuhmo
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Lähes luonnontilainen edustava kokonaisuus kirkas-ruskeavetisiä harjualueen järviä ja lampia sekä ruskeavetisiä suolampia. Rannoilla on luonnontilaisia soita ja harjuselänteellä mäntykankaita.



Kokkamon - Kylmäjärven alueella on edustavaan harjujaksoon liittyviä erämaisia harjujärviä ja suppalampia. Järvityypit vaihtelevat tummavetisistä suolammista kirkasvetisiin pohjavesilampiin.



Harjuaines ja drumliineja muodostava moreeni peittävät graniitti-gneissikallioperää aiheuttaen maastolle selvän suuntautuneisuuden itäkaakosta länsiluoteeseen. Sora- hiekka- ja moreenirantojen ohella turverannat ovat yleisiä, ja monet lammet ovat soiden ympäröimiä.



Kasvillisuudeltaan järvityypit vaihtelevat nuottaruohojärvistä kortejärviin ja ulpukkalampiin. Rantakasvillisuusvyöhykkeet ovat heikosti kehittyneitä, ja tärkeimpiä harjulampien vesikasveja ovat pohjalehtiset. Järvien linnustoon kuuluvat mm. kuikka ja telkkä. Järvialueella tavataan Kainuun itäosille luonteenomaista kevätkutuista muikkua.



Harjuselänne mäntykankaineen on maisemallisesti arvokas.

Alueen luonne ja merkitys

Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit (lukuun ottamatta edustavuudeltaan luokkaan D luokiteltuja luontotyyppejä ja populaation merkittävyyden osalta luokkaan D luokiteltuja lajeja) kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:



Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Valtakunnallisen rantojensuojeluohjelman kohde. Alueen itäpäässä on valtionmaata. Alueelta on hankittu yksityismaita valtiolle luonnonsuojelutarkoitukseen. Osa suojelusta toteutettaneen yksityismaan luonnonsuojelualueena. Vesialueiden suojelu toteutuu vesilain nojalla.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3110 hiekkamaiden niukkamineraaliset niukkaravinteiset vedet (Littorelletalia uniflorae) 109
3160 humuspitoiset järvet ja lammet 111
3210 fennoskandian luonnontilaiset jokireitit 178
3260 vuorten alapuoliset tasankojoet, joissa Ranunculion fluitantis ja Callitricho-Batrachium- kasvillisuutta 2
7140 vaihettumissuot ja rantasuot 11
7160 fennoskandian lähteet ja lähdesuot 0.1
9010 boreaaliset luonnonmetsät 130
9060 harjumuodostumien metsäiset luontotyypit 58
91D0 puustoiset suot 58

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto