Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Kinalammen metsä

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0500109
Pinta-ala
21 ha
Alueet
Mäntyharju
Alueen tyyppi
SAC/SPA

Alueen kuvaus

Kinalampi on suurelta osin varttunutta tuoreen kankaan koivumetsää. Osalla alueesta on taimikkoa. Koivikossa on paikoitellen sekapuuna haapaa ja niukasti myös mäntyä. Pienialaisissa soistumissa esiintyy tervaleppiä. Koivumaapuuta on paljon, pökkelöitä kohtalaisesti. Alue lienee vanhaa hakamaata, kantoja ei ole kuin niukasti.

Alueen luonne ja merkitys

Kinalammen alueella on runsaasti vanhaa lehtipuuvaltaista metsää, joka tarjoaa elinympäristön monipuoliselle eliölajistolle. Alue on tärkeä erittäin uhanalaisen lintulajin elinalue. Rustikka (Protomerulius caryae) on silmälläpidettävä ja alueellisesti uhanalainen.

Hakkuiden merkitys nykytilaan hyvin vähäinen taimikkoalueita lukuun ottamatta. Ajoura kulkee alueen halki itä-länsisuunnassa.



Suojelutavoitteen määrittely:



Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:



• Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys,

• Luontotyypin tai lajin elinympäristön laatua tai lajin populaation elinvoimaisuutta parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Kuuluu uhanalaisen lajin suojelusuunnitelman mukaisiin I-alueisiin, ja se on hankittu valtiolle.



Toteutuskeino: luonnonsuojelulaki

toteutustilanne: valtion

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
9010 boreaaliset luonnonmetsät 12

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
A234 harmaapäätikka Picus canus
A220 viirupöllö Strix uralensis
1910 liito-orava Pteromys volans
A236 palokärki Dryocopus martius

Alueella on lisäksi 1 uhanalainen laji.

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto