Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Karhunsuo-Hietakankaanniemi

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0401008
Pinta-ala
94 ha
Alueet
Kouvola
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Laaja erilaisten suotyyppien ja vanhan metsän kokonaisuus. Alue koostuu Hietakankaanniemen metsäalueesta ja sen länsipuolella olevasta suoalueesta Saapaslahdesta.



Saapaslahti on paikoin melko ravinteikas, varsin monipuolinen suokokonaisuus. Rämeen ja nevan eri tyypit muodostavat monipuolisen mosaiikkimaisen alueen. Alueen vallitsevia suotyyppejä ovat tupasvillaräme, ombrotrofinen lyhytkorsineva ja oligotrofinen saraneva. Lisäksi alueella on pieniä laikkuja mesotrofista nevaa. Uhanalaisia kasveja ovat kaitakämmekkä (Dactylorhiza traunstainerii) (St) ja punakämmekkä (Dactylorhiza incarnata ssp incarnata) (al St). Valtalajeja ovat tupasvilla (Eriophorum vaginatum), jouhisara (Carex lasiocarpa), kanerva (Calluna vulgaris) ja variksenmarja (Empetrum nigrum ssp nigrum). Metsän reunalla alue vaihettuu nevan eri yhdistelmien ja korpityyppien kautta metsäkasvillisuudeksi.



Hietakankaanniemen vanha metsä on pääosin (90 %) ikääntyvää, keskimäärin 100-vuotiasta MT-kuusimetsää, jossa esiintyy pieniä rahkasammalta ja saroja kasvavia korpilaikkuja sekä lehtomaisen kankaan (OMT) -laikkuja. Kenttäkerroksen valtalajit ovat mustikka ja oravanmarja. Koillis- ja kaakkoiskulmassa on nuorta (VT) männikköä. Metsässä on runsaasti ikääntyneitä kuusia, yksittäisinä sekapuina järeitä, kaulattuja haapoja sekä koivuja. Maapuita ja kuolleita pystypuita on jo kohtalaisesti. Metsä on paikoin aukkoista. Alueen halki kulkee metsäautotie. Metsän ja suon reunat ovat molemmilla puolilla säilyneet luonnontilaisina.

Alueen luonne ja merkitys

Saapaslahden alue on harvinaisen monipuolinen suotyyppien kokonaisuus, johon soidensuojelun perusohjelman ulkopuolinen Saapaslahden pohjoisosa liittyy samana yhtenäisenä kokonaisuutena.



Kokonaisuudessaan alue on laaja ja monipuolinen metsä- ja suoluonnon saumaton kokonaisuus, jossa metsän ja suon reunat Hietakankaanniemen ympärillä ovat säilyneet ojittamattomina. Näin laajaa vanhan metsän ja suoluonnon kokonaisuutta ei muualla Kaakkois-Suomessa ole enää luonnontilaisena.



Alueeseen rajautuu turvetuotannossa oleva tai siihen tarkoitukseen hankittu suoalue. Natura 2000 -alueen sijainti ei sinänsä estä turvetuotannon harjoittamista siihen rajautuvalla suoalueella. Suojelun kannalta riittävän tehokkaasti käsitellyt turvetuotantoalueen kuivatusvedet voidaan johtaa tällaisilta alueilta myös Natura 2000 -verkostoon kuuluvaan vesistöalueeseen tai suojelusuolle.

Alueen ympäristössä on tehty runsaasti metsähakkuita ja Karhunsuon pohjoisosa on ojitettu kokonaan. Metsäojitukset ja metsähakkuut uhkaavat levitä myös kyseiselle alueelle. Lisäksi Karhunsuon itäiseen osaan suunnitellaan turvetuotantoaluetta. Haitallisen reunavaikutuksen lisääntyminen myös idästä rikkoisi osaltaan lisää alueen yhtenäisyyttä ja erämaisuutta. Suolinnustosta itäisellä Karhunsuolla pesii mm. kurki, uhanalainen laji ja liro. Hietakankaanniemen ydinalueen lintulajiston kannalta olisi tärkeää, että vielä jäljellä olevat ympäröivät metsäalueet, joihin Rajasaari kuuluu säilytettäisiin. Itäisen laidan suoalueen luonnontilaan turpeenotolla olisi suoranaiset vaikutukset.



Suojelutavoitteen määrittely:



Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintään alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavaa tavoitetta:

- alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.

- luontotyypin tai lajin elinympäristön laatua tai lajin populaation elinvoimaisuutta parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Saapaslahden eteläosa kuuluu soidensuojelun perusohjelmaan.

Hietakankaanniemi on valtioneuvoston periaatepäätöksessä vanhojen metsien suojelusta.



Kohteen suojelu on tarkoitus toteuttaa perustamalla luonnonsuojelulain keinoin luonnonsuojelualue. Alue on kokonaan hankittu valtiolle luonnonsuojelualueeksi.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
7110 keidassuot 45.6
9010 boreaaliset luonnonmetsät 36
91D0 puustoiset suot 19.4

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1910 liito-orava Pteromys volans

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto