Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Kallavuori

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0200160
Pinta-ala
12 ha
Alueet
Mynämäki
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Kohde on murrosvyöhykkeen reunalla kohoava kallioselännejakso. Kalliorinteet rajoittuvat varsin jyrkkärinteisesti paikallistiehen ja peltoihin. Alueella on suuria siirtolohkareita. Kasvillisuus vaihtelee lakiosan karuista männiköistä jyrkänteen aluslehtoihin. Ravinteisemmilla kohdilla on mesotrofista sammalpeitettä.

Alueen luonne ja merkitys

Kallioselännejaksolla on merkittäviä biologisia ja maisemallisia arvoja. Kalliolla kasvaa uhanalainen vuorimunkki (Jasione montana). Kallion juurella on pienialainen jalopuumetsä sekä lehtoa jossa sekapuuna tammea ja pähkinäpensasta. Havupuustoisessa osassa liito-orava.



Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys. Osassa aluetta luontotyypin tai lajin elinympäristön laatua tai lajin populaation elinvoimaisuutta parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein. Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintään alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Suurin osa alueesta suojellaan luonnonsuojelulailla. Osa alueesta toteutetaan maa-aineslailla.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
8220 kasvipeitteiset silikaattikalliot 6
9020 fennoskandian hemiboreaaliset luontaiset jalopuumetsät 1
9050 boreaaliset lehdot 1.5

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1910 liito-orava Pteromys volans

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto