Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Hepokönkään alue

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI1200410
Pinta-ala
150 ha
Alueet
Puolanka
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Alue on hyvin monipuolista vaaramaata ja Hepoköngäs on Suomen suurin vesiputous, joka on valtakunnalinen maisemanähtävyys. Rotkon molemmin puolin on korkeat kallioseinämät, jotka vähittäin mataloituvat ja loivenevat alajuoksulle päin. Jokilaakson rinteillä ja reunamilla on runsaasti rehevyyttä: lehtoja, lähdepuroja, lähteisiä korpia, lettoja ja edustavia tulvametsiä. Noin puolet alueesta on edustavaa kuusivaltaista vanhaa metsää, osin myös havupuusekametsää ja lehtipuusekoitteisia lehtojuotteja. Toinen puoli alueesta on käsiteltyä nuorta metsää. Aluuella on myös uhanalaisia ja harvinaisia lajeja.

Alueen luonne ja merkitys

Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit (lukuun ottamatta edustavuudeltaan luokkaan D luokiteltuja luontotyyppejä ja populaation merkittävyyden osalta luokkaan D luokiteltuja lajeja) kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:



Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Seutukaavavaraus, aarnialue, joka on suojeltu Metsähallituksen omalla päätöksellä. Aarnialueen laajennus toteutetaan myös Metsähallituksen omalla päätöksellä.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3210 fennoskandian luonnontilaiset jokireitit 0.75
3260 vuorten alapuoliset tasankojoet, joissa Ranunculion fluitantis ja Callitricho-Batrachium- kasvillisuutta 1.354
7140 vaihettumissuot ja rantasuot 2.3
7160 fennoskandian lähteet ja lähdesuot 0.304
7220 cratoneurion-huurresammallähteet, joissa muodostuu kalkkiliejusaostumia 0.1
7230 letot 9.959
8220 kasvipeitteiset silikaattikalliot 2
9010 boreaaliset luonnonmetsät 44
9050 boreaaliset lehdot 10.7
91D0 puustoiset suot 16.3
91E0 alnus glutinosa ja Fraxinus excelsior -tulvametsät (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae) 1.363

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1910 liito-orava Pteromys volans

Julkaisija

Lupa- ja valvontavirasto