Äikänvaara
Natura 2000 -suojelualue
Alueen kuvaus
Äikänvaaran vanhojen metsien aluetta luonnehtivat jyrkät rinteet. Noin puolet alueesta on korkeita metsiä. Puuston ikä on 130 - 150 vuotta. Kuusikkometsissä on aihkimaisia mäntyjä ja vanhaa lehtipuuta, joista haavalla ja raidalla on lahojatkumo. Lehdot ja rehevät korpijuotit sekä kalliojyrkänteet monipuolistavat aluetta. Ensimmäiset lajihavainnot antavat viitteitä edustavasta eliöstöstä.
Alueen luonne ja merkitys
Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit (lukuun ottamatta edustavuudeltaan luokkaan D luokiteltuja luontotyyppejä ja populaation merkittävyyden osalta luokkaan D luokiteltuja lajeja) kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.
Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:
Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys.
Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot
Äikänvaara sisältyy vanhojen metsien suojeluohjelmaan. Suojelu toteutetaan luonnonsuojelulain ja vesilain nojalla.
Suojelun perusteena olevat luontotyypit
| Koodi | Nimi | Pinta-ala, ha |
|---|---|---|
| 3260 | vuorten alapuoliset tasankojoet, joissa Ranunculion fluitantis ja Callitricho-Batrachium- kasvillisuutta | 0.1 |
| 7140 | vaihettumissuot ja rantasuot | 0.1 |
| 7160 | fennoskandian lähteet ja lähdesuot | 0.001 |
| 7230 | letot | 5 |
| 8220 | kasvipeitteiset silikaattikalliot | 0.1 |
| 9010 | boreaaliset luonnonmetsät | 127 |
| 9050 | boreaaliset lehdot | 1.3 |
| 91D0 | puustoiset suot | 10.7 |
Suojelun perusteena olevat lajit
| Koodi | Laji | Tieteellinen nimi |
|---|---|---|
| 1910 | liito-orava | Pteromys volans |