Siirry sisältöön
Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Telkunsuo

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0200100
Pinta-ala
902 ha
Alueet
Punkalaidun, Loimaa
Alueen tyyppi
SAC/SPA

Alueen kuvaus

Leppisuo on luonnontilainen kohosuo. Harjualueen keskellä kulkeva valtatie häiritsee melullaan. Leppisaaren alue on kallioista havumetsää, jossa on tehty hakkuita. Leppisaaren pohjoisosassa on koivuvaltaista lehtimetsää. Telkunsuo on lähes puuton ja Pikku-Telkku kokonaan puustoinen.

Alueen luonne ja merkitys

Alue koostuu useasta erillisestä keidassuosta. Telkunsuo on laaja, linnustoltaan rikas luonnontilainen suo jossa on eteläistä aapasuota. Leppisuo ja Pikku-Telkku ovat konsentrisiä keidassoista, joissa on allikoita. Suoyhdistymät ovat suhteellisen luonnontilainen kokonaisuus.

Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit (lukuun ottamatta populaation merkittävyyden osalta luokkaan D luokiteltuja lajeja) kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintään alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa painotetaan seuraavia tavoitteita:



Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys. Osalla aluetta luontotyypin tai lajin elinympäristön laatua tai lajin populaation elinvoimaisuutta parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Alue kuuluu lähes kokonaan soidensuojelun perusohjelmaan.



Leppijärvet toteutetaan vesilailla ja muu osa kohteesta suojellaan luonnonsuojelulailla.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
3160 humuspitoiset järvet ja lammet 9
7110 keidassuot 516
7310 aapasuot 244
91D0 puustoiset suot 135

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
A099 nuolihaukka Falco subbuteo
A217 varpuspöllö Glaucidium passerinum
A127 kurki Grus grus
A338 pikkulepinkäinen Lanius collurio
A098 ampuhaukka Falco columbarius
A096 tuulihaukka Falco tinnunculus
A241 pohjantikka Picoides tridactylus
A140 kapustarinta Pluvialis apricaria
A108 metso Tetrao urogallus
A162 punajalkaviklo Tringa totanus
A166 liro Tringa glareola
A072 mehiläishaukka Pernis apivorus
1910 liito-orava Pteromys volans
A222 suopöllö Asio flammeus
A223 helmipöllö Aegolius funereus
A104 pyy Bonasa bonasia
A215 huuhkaja Bubo bubo
A236 palokärki Dryocopus martius

Alueella on lisäksi 1 uhanalainen laji.

Julkaisija

ELY-keskukset