Siirry sisältöön
Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Porsmusan suo

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0200163
Pinta-ala
21 ha
Alueet
Eurajoki
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Kohde sijaitsee Oosinselän harjumuodostuman etelärinteellä Lankoorinniemen tyvellä. Alueeseen sisältyy rehevä letto, jossa on voimakasta lähteisyyttä. Diabaasirinteestä tulevien valuvesien rehevöittävä vaikutus on havaittavissa. Vallitseva suotyyppi on

lettoräme, mutta myös rinnesuota tavataan. Kosteat järviruo'on hallitsemat kasvillisuuskuviot ja avoimet, varsinaiset lettokuviot rikkovat lettorämettä. Laiteilla letto vaihettuu letto- ja ruohokorpiin. Kohtisuoraan valuvesien virtausta vastaan on kaivettu 1960 -luvulla ojia, jotka kuivattavat edelleen suota pahasti.

Alueen luonne ja merkitys

Kohde on Satakunnan suurin säästynyt lettosuo sekä uhanalaisten kasvien suojelun kannalta Satakunnan merkittävin yksittäinen suokohde.



Kaikki tietolomakkeen taulukossa 3.1 luontotyypit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintään alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa painotetaan seuraavia tavoitteita



Luontotyyppien elinympäristön laatua parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Osa kohteesta on luonnonsuojelualueena. Alue kuuluu osin soidensuojelun perusohjelmaan.



Alue suojellaan luonnonsuojelulailla.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
7230 letot 7.8
91D0 puustoiset suot 2.6

Julkaisija

ELY-keskukset