Siirry sisältöön
Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Mattilansaari

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI1001006
Pinta-ala
59 ha
Alueet
Lestijärvi
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Alue on pienialainen vanhojen metsien suojelukohde. Luonnonsuojelualue Lestijärvellä muodostuu kahdesta erillisestä palasta. Suurin osa suojelualueesta on vanhaa metsää. Edustettuna ovat lähinnä havupuuvaltaiset luonnonmetsät. Alueella on edustava vanhojen metsien olosuhteita ilmentävä epifyyttijäkälälajisto.

Alueen luonne ja merkitys

Kohde on luonnontilassa oleva vanhanmetsänalue. Alueella on edustava epifyyttijäkälälajisto.

Alue on pieni ja muodoltaan kapea. Metsänhoitotoimenpiteet sekä ojitukset alueen reunoilla uhkaavat kohteen luontoarvoja. Pienen koonsa vuoksi ovat metsänhoidosta ja ojituksista johtuvat vaikutukset normaalia suuremmat.



Suojelutavoitteen määrittely:

Kaikki tietolomakkeen taulukoissa 3.1 ja 3.2 mainitut luontotyypit ja lajit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:

- alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Mattilansaari kuuluu valtakunnalliseen vanhojenmetsien suojeluohjelmaan. Se on lailla tai asetuksella perustettu luonnonsuojleualue. Sen suojelu toteutetaan luonnonsuojelulain nojalla.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
9010 boreaaliset luonnonmetsät 41.3
91D0 puustoiset suot 8.9

Julkaisija

ELY-keskukset