Siirry sisältöön
Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Järventausta

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0200180
Pinta-ala
20 ha
Alueet
Ulvila
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Kivikkoisten metsien keskellä sijaitsevia ojittamattomia korpia. Alueen suot ovat reheviä metsäkorte- ja saniaiskorpia sekä ruoho- ja heinäkorpia, joiden valtapuulajina on paikoin tervaleppä. Alueen kaakkoisosan suokuvion itäreunalla on selvää lähteisyyttä. Puusto on enimmäkseen melko luonnontilaista. Lahopuuta, keloja ja palaneita kantoja esiintyy paikoitellen. Länsiosan metsäkorte- ja saniaiskorvissa on varttunutta ja järeää kuusikkoa.

Alueen luonne ja merkitys

Edustava ja monipuolinen lähellä toisiaan sijaitsevien ojittamattomien puustoisten soiden ja lettojen kokonaisuus. Kohteen länsiosan metsäkorte- ja saniaiskorvessa on muutamia vanhoja ojia, joitten vaikutus vesitalouteen on kuitenkin vähäinen.



Alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys. Osalla aluetta luontotyypin tai lajin elinympäristön laatua tai lajin populaation elinvoimaisuutta parannetaan ennallistamis- ja hoitotoimenpitein. Kaikki tietolomakkeen taulukossa 3.1 mainitut luontotyypit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien näiden osalta suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen.

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Alueen suojelu toteutetaan luonnonsuojelulailla.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
7230 letot 5.7
9010 boreaaliset luonnonmetsät 1.6
91D0 puustoiset suot 10

Julkaisija

ELY-keskukset