Siirry sisältöön
Ymparisto.fi – Etusivu

Ympäristöhallinnon verkkopalvelu

Fänäsnabban

Natura 2000 -suojelualue
Alueen tunnus
FI0800099
Pinta-ala
28 ha
Alueet
Pietarsaari
Alueen tyyppi
SAC

Alueen kuvaus

Pietarsaaressa, Luodonjärven rannalla sijaitseva Fänäsnabban käsittää varttuneita tuoreen kankaan metsiä, pienialaisen kalliomännikön sekä ojittamatonta rehevää korpea. Metsät ovat syntyneet alueen ollessa meren rannalla, joten suuri osa metsistä on määritetty primaarisukkessiometsiksi.



Osa alueesta on ojittamatonta leppäluhtaa. Luhta on pitkänomainen suoalue, jonka vedet laskevat lähes luonnontilassa olevaa puroa pitkin. Paikoin esiintyy rehevää saniaiskorpea. Erityisesti järvenrannan tuntumassa kasvaa tervaleppää. Suoaluetta ympäröi mustikkatyypin ja lehtomaisen käenkaalityypin metsät, jossa on vaihtelevan järeää kuusikkoa. Kuusivaltaisen metsän sekapuina esiintyvät tervaleppä ja koivu. Kuusen maapuita ja kuolleita pystypuita on yksittäin koko alueellla.



Alueen kasvillisuus on hyvin rehevää ja runsaslajista. Alueen lintulajistosta mainittakoon palokärki, varpuspöllö ja uhanalainen pohjantikka.

Alueen luonne ja merkitys

Alue on pienehkö metsäluonnon suojelukohde ja samalla erittäin arvokas ja suhteellisen koskematon esimerkki luontotyypistä, joka on metsäojitusten seurauksena hävinnyt.

Korpijuotin länsireunalla on tehty harvennushakkuita. Sähkölinja sivuaa alueen länsireunaa.



Suojelutavoitteen määrittely:

Kaikki tietolomakkeen taulukossa 3.1 mainitut luontotyypit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintäänkin alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.



Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:



• alueella vallitseva luontotyyppien ja lajien sekä niiden elinympäristöjen tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys

Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot

Alue kuuluu vanhojen metsien suojeluohjelmaan.



Toteuttaminen: On pääosin hankittu valtiolle rauhoitettavaksi luonnonsuojelulain mukaisena luonnonsuojelualueena. Kohteella on myös mahdollista perustaa yksityismaan luonnonsuojelualueita.

Suojelun perusteena olevat luontotyypit

Koodi Nimi Pinta-ala, ha
9080 fennoskandian metsäluhdat 3.3
91D0 puustoiset suot 7.5
9030 maankohoamisrannikon primäärisukkessio-vaiheiden luonnontilaiset metsät 20

Suojelun perusteena olevat lajit

Koodi Laji Tieteellinen nimi
1910 liito-orava Pteromys volans

Julkaisija

ELY-keskukset