Ajankohtaista BAT-asioista
Päivitetty teollisuuspäästödirektiivi on julkaistu 15.7.2024
Löydät ajantasaisen teollisuuspäästödirektiivin eri kielillä Eur-Lexistä. Myös yhdistetty versio direktiivistä on saatavilla Eur-Lexissä. Lisäksi on julkaistu asetus teollisuuden päästöportaalista (Eur-Lex). Tällä asetuksella korvataan E-PRTR-asetus.
Käynnissä olevat BREF-prosessit
Rauta- ja terästeollisuutta koskeva IS BREFin päivitystyö on käynnistynyt. EU:n teknisen työryhmän aloituskokous on joulukuussa 2026. Ota yhteyttä bat(a)syke.fi, jos haluat mukaan kansalliseen toimialaryhmään.
Akkujen valmistusta koskeva PBG BAT-prosessi on käynnistynyt, kansallinen toimialaryhmä on perustettu ja EU:n teknisen työryhmän aloituskokous pidetty kesäkuussa 2026. Ota yhteyttä bat(a)syke.fi, jos haluat mukaan kansalliseen toimialaryhmään.
Kaatopaikkoja koskevan BREF-dokumentin laatiminen on käynnistetty joulukuussa 2024 ja aloituskokous pidettiin lokakuussa 2025. Aloituskokouksen raportti (pdf) on saatavilla EU BRITEN sivuilla.
Metallimalmikaivoksia koskevan BREF-dokumentin laatiminen on käynnistetty ja aloituskokous pidettiin joulukuussa 2024. Aloituskokouksen raportti (EU BRITE).
Metallien ja muovien pintakäsittelyä (STM) koskevan BREFin uudistaminen on käynnissä. Aloituskokous pidettiin kesäkuussa 2022. Metallien ja muovien pintäkäsittelyn BREFin ensimmäinen luonnos (EU BRITE). Loppukokous pidettiin lokakuussa 2026 ja BAT-päätelmien julkaisu tapahtuu loppuvuonna 2027.
Epäorgaanista kemianteollisuutta koskeva (LVIC) BREFin uudistaminen on käynnissä. Aloituskokous pidettiin syksyllä 2022. BREFin ensimmäistä luonnosta odotetaan vuonna 2027.
Keraamista teollisuutta koskevan CER BREFin päivitys on valmistumassa, EU:n teknisen työryhmän loppukokous pidettiin helmikuussa 2026. Keraamista teollisuutta koskevan BREFin viimeinen luonnos (EU BRITE).
Uudet BAT-päätelmät
- Suuria polttolaitoksia (LCP) koskeviin BAT-päätelmiin on tehty oikaisu 10.7.2025 (pdf)
- Valimoita ja takomoita (SF) (Eur-Lex) koskevat BAT-päätelmät on julkaistu 6.12.2024
- Teurastamoita (SA) (Eur-Lex) koskevat BAT-päätelmät on julkaistu 11.12.2023.
- Rautametallien jalostusta (FMP) (Eur-Lex) koskevat BAT-päätelmät on julkaistu 4.11.2022.
- Tekstiiliteollisuutta (TXT) (Eur-Lex) koskevat BAT-päätelmät julkaistiin 20.12.2022.
- Kemianteollisuuden jätekaasujen yhdenmukaiset hallinta- ja käsittelyjärjestelmät (WGC) (Eur-Lex) julkaistiin 12.12.2022.
Eläinsuojia koskevat toimintasäännöt
Uudistetun teollisuuspäästödirektiivin alla on käynnistyi syksyllä 2024 eläinsuojia (sika- ja siipikarjatiloja) koskevien toimintasääntöjen laatiminen. Uudella lainsäädännöllä (UCOL) on tarkoitus päivittää ja yksinkertaistaa eläinsuojia koskevia hallinnollisia vaatimuksia. UCOL prosessin loppukokous järjestettiin huhtikuussa 2026 ja komission täytäntöönpanopäätös julkaistiin 8.10.2026. Linkki suomenkieliseen versioon EUR-Lexissä.
BAT-päivä pidettiin 12.5.2026
INCITEn tilaisuudet
INCITEn ( European Innovation Centre for Industrial Transformation and Emissions) tilaisuudet löytyvät INCITEn verkkosivuilta. Tulossa syksyllä 2026 metsäteollisuuteen keskittyvä työpaja.
Uusimmat julkaisut
- Komission tiedonanto - kysymyksiä ja vastauksia teollisuuspäästödirektiivin muuttamisesta
- Production and recycling of EV batteries (TemaNord 2024:502, norden.org)
- Surface Treatment Industry in the Nordic Countries (TemaNord 2021:509, norden.org)
- BAT for combustion and incineration residues in a Circular Economy (norden.org)
- Puupohjaisiin raaka-aineisiin perustuvien biotuotelaitosten uudet tekniikat, päästötasot ja tekniikoiden kokonaisympäristövaikutukset (doria.fi)
- BAT for reduction and Reuse of emissions in Nordic from land-based aquaculture (norden.org)