Alueen koodi: FI0338005
Pinta-ala: 27 ha
Kunta: Pälkäne
Aluetyyppi: SAC
Kohteen zoomattava kartta ja viralliset tietolomakkeet sekä niiden tiivistelmät löytyvät täältä: Suomen ympäristökeskuksen karttapalvelu (ohje: kirjoita hakuun kohteen nimi)
Alueen kuvaus
Keiniänrannassa on maamme edustavimpia tervaleppäkorpia. Tervaleppäyhteisö on pitkälti riippuvainen törmän juurelta purkautuvasta pohjavedestä. Vallitsevina kasvillisuustyyppeinä alueella ovat tervaleppäkorpi sekä saniaistyypin kostea lehto, joiden erot ovat paikoin hyvin vähäisiä. Tervaleppäkorven kasvilllisuuskuvio kulkee nauhana rannan lehtokasvillisuusvyöhykkeen ja harjun tyven välillä. Tervaleppäkorpikuviolla on nähtävissä kasvillisuustyypille ominainen mätäs-, väli- ja rimpipinnan vaihtelu. Tervaleppävaltainen saniaislehto on monin paikoin hyvin kosteaa ja lähdevaikutteista ja vaikeasti erotettavissa tervaleppäkorvesta. Alueen keskivaiheilla on vetistä, vanhalle rantaniitylle muodostunutta tervaleppävaltaista metsäluhtaa. Aivan rannassa on lisäksi pienialaisesti ruokoluhtaa.
Suojelutavoite
Kaikki tietolomakkeen (ks. karttapalvelu) taulukossa 3.1 mainitut luontotyypit kuuluvat alueen suojeluperusteisiin ja kaikkien niiden suojelutavoitteena on vähintään alueen merkityksen säilyttäminen osana verkostoa.
Lisäksi alueen suojelussa ja hoidossa painotetaan seuraavia tavoitteita:
- alueella vallitseva luontotyyppien tila säilytetään turvaamalla luonnon omien prosessien mukainen kehitys,
- alueella vallitseva luontotyyppien tila säilytetään alueen käyttöä ohjaamalla.
Suojelutilanteen tarkennus ja toteutuskeinot
Valtakunnallisen soidensuojeluohjelman kohde.
Suojelun toteutuskeinona on luonnonsuojelulaki.
Suojelun perusteina olevat luontotyypit
Koodi |
Nimi |
Pinta-ala, ha |
7140 |
Vaihettumissuot ja rantasuot |
0,2 |
9050 |
Boreaaliset lehdot |
14,1 |
9080 |
Fennoskandian metsäluhdat |
0,6 |
91D0 |
Puustoiset suot |
10 |
Suojelun perusteina olevat lajit
Alueella ei esiinny suojelun perusteena olevia lajeja.