Lumen vesiarvot alueittain
Lumen vesiarvo mm tai kg/m2. Keskiarvot 1978-2008.
| Alue |
|
keskiarvo 16.4. |
21.4.2013 |
21.4.2012 |
| Pihtipudas ja pohjoinen Viitasaari |
|
77 |
32 |
91 |
| Pohjoinen ja itäinen Keski-Suomi |
|
76 |
32 |
78 |
| Jyväskylän alue |
|
76 |
44 |
104 |
| Päijänteen lähialueet |
|
56 |
26 |
65 |
| Keuruun alue |
|
65 |
36 |
74 |
| Katot mitoitetaan |
|
180 |
180 |
180 |
|
 |
Kuinka lumen vesiarvo määritetään
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuskeskus (ELY-keskus) määrittää lumipeitteen vesiarvoja niin sanotuilla lumilinjamittauksilla. Lumilinja on 2 - 4 km pitkä reitti, joka kattaa edustavasti paikkakunnan eri maastotyypit. Linjamittaukseen kuuluu yleensä 80 mittasauvalla tehtyä lumensyvyysmittausta sekä kahdeksan lumen vesiarvon määrittämiseksi tehtävää punnitusta lumipuntarilla. Näistä mittauksista lasketaan keskimääräinen lumen aluevesiarvo. Vesiarvo voi paikoin olla suurempikin. Keski-Suomen alueella havainnoidaan kymmentä lumilinjaa, joilla lumen vesiarvoa mitataan kuukausittain tai puolikuukausittain. Mittauspäivien välisille ajalle lasketaan mallilla päivittäiset lumen vesiarvot. Välipäiville lasketut arvot saattavat muuttua kuukauden lopussa tehdyn mittauksen jälkeen.
|
Lumen keskimääräisiä ja maksimi vesiarvoja
Lumen vesiarvo ilmaisee lumessa olevan veden määrää
Eli sen vesikerroksen paksuutta, joka lumesta sulatettaessa syntyy.Vesiarvo ilmoitetaan yleensä millimetreinä (mm) tai kilogrammoina neliömetriä kohti (kg/m2); lukuarvoltaan ne ovat yhtä suuria. Lumen vesiarvoja käytetään hyväksi kevään tulvaennusteissa. Lumen vesiarvolla on merkitystä myös arvioitaessa talojen katoille kertyneen lumen aiheuttamaa kuormitusta. Keski-Suomessa talojen kattorakenteet on mitoitettu kestämään 180 kg/m2 lumikuorman. Kattojen lumikuormamitoitus Suomessa
Kun lumen vesiarvo ylittää tämän rajan, on kattojen vaurioituminen mahdollista. Varsinkin tasakattoisten rakennuksien katoilta lumi kannattaa poistaa hyvissä ajoin ennen kuin kattorakenteiden kestovaatimukset täyttyvät. Tämä siitä syystä, että katolle kertynyt lumi saattaa osittain sulaa ja sen jälkeen uudelleen jäätyä. Maassa vesi yleensä imeytyy maaperään. Esimerkiksi 13.3.2001 tasakattoisen rakennuksen katolta ja rakennuksen läheisyydestä nurmipohjalta punnittiin molemmista 35 cm paksuinen lumikerros. Molemmissa tapauksissa lumen vesiarvoksi saatiin noin 92 kg/m2. Lisäksi katolle lumikerroksen pohjalle oli kerääntynyt jäätä noin 4 cm, joka punnittaessa painoi noin 30 kg/m2. Yhteensä katolle kertynyt lumi ja jää painoivat siis 122 kg/m2. Vastasatanut lumi
Vastasataneen lumen tiheys on noin 100 kg/m3 eli noin 10% veden tiheydestä. Jos lumi sataa tähtimäisinä kiteinä tyynellä säällä tiheys saattaa olla huomattavasti alhaisempi, joskus vain 20 kg/m3. Yleensä lumella on suurin vesiarvo maalis- ja huhtikuun vaihteessa.
Lumen vesiarvo ei ole suoraan verrannollinen lumen paksuuteen
Keväällä, vaikka lumen syvyys ei paljoa muutu, voi lumen vesiarvo kuitenkin nousta yli kaksinkertaiseksi pakkautumisen ja tiivistymisen vuoksi. Tämän takia, vaikka katolle kertynyt lumi näyttäisi olevan koko ajan lähes yhtä paksuna kerroksena, on sen paino saattanut lähes kaksinkertaistua.
Lisätietoja lumen vesiarvoista:
Keski-Suomen ELY-keskus, vesistötarkastaja Petteri Kemppi, puh. 040 747 0684.
|
 |