Tulvariskien hallinnan suunnittelu
|
Kymijoen vesistöalueen tulvariskien hallintasuunnitelman valmistelu kuultavana
Maa- ja metsätalousministeriö nimesi 20.12.2011 Kymijoen vesistöalueen merkittäviksi tulvariskialueiksi Kymijoen alaosan alueen sekä Jyväskylän alueen. Näiden alueiden tulvariskien hallinnan suunnittelua koordinoimaan on asetettu tulvaryhmä.
Nyt nähtävillä olevassa asiakirjassa kuvataan Kymijoen vesistöalueelle laadittavan tulvariskien hallintasuunnitelman sekä sen osana esitettävän ympäristöselostuksen lähtökohdat, tavoitteet ja valmistelu. Yleisöllä on mahdollisuus esittää asiasta mielipiteensä.
Asiakirja ”Tiedottaminen, kuuleminen ja osallistuminen Kymijoen vesistön tulvariskien hallintasuunnitelman valmistelusta” on nähtävillä 2.5.2013 – 2.8.2013 vesistöalueen kunnissa, Kymijoen vesistöalueen ELY-keskuksissa ja sähköisesti ELY-keskusten ja ympäristöhallinnon verkkosivuilla.
Tulvaryhmä
Kuulutus (pdf, 62 kb)
|
Tulvariskien hallinnalla tarkoitetaan sellaisten toimenpiteiden kokonaisuutta, joiden tavoitteena on arvioida ja vähentää tulvariskejä ja estää tai vähentää tulvista aiheutuvia vahinkoja. Tulvariskien hallinnan suunnitteluun kuuluu tulvariskien alustava arviointi sekä tulvakarttojen ja tulvariskien hallintasuunnitelmien laatiminen merkittäville tulvariskialueille.
Etelä-Savon merkittävät tulvariskialueet
Etelä-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on arvioinut vesistöjen tulvariskit Etelä-Savon alueella. Maa- ja metsätalousministeriö on ELY-keskuksen ehdotuksen mukaisesti päättänyt, että Etelä-Savon alueelta ei nimetä merkittäviä tulvariskialueita.
Lisäksi maa- ja metsätalousministeriö on nimennyt maakunnan liittojen ehdotuksesta tulvaryhmät tulvariskien hallinnan suunnittelun viranomaisyhteistyötä niille vesistö- ja rannikkoalueille, joilla on yksi tai useampi merkittävä tulvariskialue. Kussakin ryhmässä on edustettuna maakunnan liitto, ELY-keskus, alueen kuntia sekä pelastustoimi. Ryhmä kutsuu myös asiantuntijoita. Etelä-Savon alue sijoittuu Vuoksen ja Kymijoen vesistöalueille sekä pieneltä osin Hiitolanjoen vesistöalueelle. Etelä-Savon ELY-keskus osallistuu maa- ja metsätalousministeriön päätöksen mukaisesti Kymijoen vesistöalueen tulvaryhmän toimintaan. Vuoksen ja Hiitolanjoen vesistöalueilta ei nimetty yhtään merkittävää tulvariskialuetta, joten alueille ei nimetty tulvaryhmää.
Vesistötulvia koskeva ehdotus oli nähtävillä 1.4.–30.6.2011. Kuulemisessa saatiin yhteensä 8 lausuntoa. Lausunnonantajilla ei ollut huomautettavaa ehdotukseen, joten ELY-keskuksella ei palautteiden perusteella ole ollut tarvetta muuttaa ehdotustaan merkittävistä tai muista tulvariskialueista. Maa- ja metsätalousministeriö nimesi merkittävät tulvariskialueet ehdotuksen mukaisesti.
Vesistötulvariskien alustavan arvioinnin lisäksi alueen kunnan arvioivat hulevesistä, eli sade- ja sulamisvesistä aiheutuvat tulvariskit taajamissa.
Ehdotus ja palautekooste
Tausta-asiakirjat
Tulvariskien alustavat arvioinnit vesistötulville:
HUOM: Jos yllä olevien pdf-tiedostojen avaamisessa ilmenee ongelmia, kokeile toista selainta (esim. Internet Explorer) tai tallenna tiedosto ensin koneellesi ja avaa se Adobe Reader-ohjelmalla.
Tulvasanasto
Merkittävän tulvariskialueen kriteerit ja rajaaminen.pdf (267 k)
Lisätietoja:
Varpu Rajala, Etelä-Savon ELY-keskus, p. 0400 591 189, etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
|