|
Pähkinäpensaslehdot
| |
|
 |
|
Pähkinäpensaslehtoa. Kuva: Saara Herajärvi
|
| |
Pähkinälehdot sijaitsevat kuivahkolla tai tuoreella, rehevällä maaperällä, usein mäkien laki- tai rinnealueilla tai kallionalusissa. Puusto voi olla havu- tai lehtipuuvaltaista. Pähkinälehdoissa tavataan monipuolista lehtokasvillisuuutta. Vaateliaista lehtolajeista esiintyy mm. kevätlinnunhernettä, lehto-orvokkia, imikkää, keltavuokkoa, lehtotähtimöä, velholehteä,lehtopalsamia, mustakonnanmarjaa.
Pähkinäpensaslehtoja on löytynyt Kangasalta, Nokialta, Pirkkalasta, Pälkäneeltä, Valkeakoskelta ja Sastamalasta yhteensä 18 kappaletta. Eniten niitä on rajattu Nokialta, kaikkiaan 10 kpl. Kokonaispinta-alaa pähkinäpensaslehtokohteilla on 17,7 ha.
Keskimäärin Pirkanmaan pähkinäpensaslehdot ovat kooltaan 0,98 ha. Suurin pähkinäpensaslehto on rajattu Sastamalassa, noin 3 hehtaaria. Pienin, 0,11 hehtaarin suuruinen pähkinäpensaslehto on Pälkäneellä. Kyseisellä kohteella kasvaa kuutisenkymmentä pähkinäpensasta. Enimmillään kohteelta on löytynyt noin 150 pähkinäpensasta ja vähimmillään parisenkymmentä.
|
|
|
|
|
|
|
|

|
|

|
|
|
|
|
|
Sinivuokkoja Kuva: Tiina Schultz
|
|
Pähkinäpensaan taimi
Kuva: Marita Saksa-Lapikisto
|
|
|
|
|
|