Pohjois-Savon ympäristökeskuksen YVA-päätökset
Päätökset YVA-menettelyn soveltamisesta yksittäistapauksissa on tehnyt 1.9.2006 lähtien alueellinen ympäristökeskus. Lausuntomenettelystä on luovuttua ja alueellinen ympäristökeskus tekee asiasta päätöksen myös katsoessaan, että hankkeeseen ei sovelleta arviointimenettelyä.
Hankkeesta vastaava, kansalainen, kansalaisjärjestö tai muu viranomainen voi saattaa arviointimenettelyn soveltamista koskevan kysymyksen ympäristökeskuksen tietoon. Perusteltu kirjallinen esitys voi johtaa siihen, että ympäristökeskus käynnistää harkinnan.
Ydinenergialaissa tarkoitettuja ydinlaitoksia koskevat päätökset tekee kauppa- ja teollisuusministeriö.
Pohjois-Savon ympäristökeskuksen tekemät YVA-päätökset julkaistaan verkossa 1.9.2006 lukien, sitä aikaisempia päätöksiä voi tiedustella ympäristökeskuksesta.
Eläintenpito
Luonnonvarojen otto ja käsittely
Vesistön rakentaminen ja säännöstely
Metalliteollisuus
Metsäteollisuus
Kemianteollisuus ja mineraalituotteiden valmistus
Energian tuotanto
Energian ja aineiden siirto sekä varastointi
Liikenne
Vesihuolto
Jätehuolto
Yksittäiset tapaukset
|