Ympäristölupien valvonta Lounais-Suomessa
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus/ ympäristö ja luonnonvarat -vastuualue tekee ympäristölupien valvontaa valvontasuunnitelman mukaisesti. Suunnitelma tarkistetaan vuosittain. Valvontasuunnitelmassa kuvataan valvonnan tarpeet ja erityispiirteet alueella, valvontaan käytettävät resurssit ja valvonnan tavoitteet
(YSL 95 §).
Alueen erityispiirteet
Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa sijaitsee merkittäviä ympäristökuormitusta aiheuttavia metalliteollisuus-, kemianteollisuus- ja metsäteollisuuslaitoksia sekä voimalaitoksia. Lisäksi alueella on suuri määrä muita ympäristöluvanvaraisia laitoksia, kuten yhdyskuntajätevedenpuhdistamoja, jätteenkäsittelylaitoksia, kalankasvatuslaitoksia ja kotieläintuotantolaitoksia.
ELY-keskuksen valvonnassa on noin 850 ympäristöluvanvaraista laitosta. Kohteet jakautuvat alueellamme toimialoittain seuraavasti:
| Teollisuus |
153 |
| Asutusjätevedenpuhdistamot |
84 |
| Energiantuotanto |
28 |
| Satamat ja lentoasemat |
12 |
| Jätteiden käsittely |
95 |
| Eläinsuojat |
290 |
| Kalankasvatus ja kalanviljely |
75 |
| Turvetuotanto |
76 |
| Polttoaine- ja kemikaalivarastot |
26 |
| Muut laitokset |
11 |
Luvanvaraisista laitoksista noin 200 (IED-laitosta) on sellaisia, joiden ympäristöluvanvaraisuudesta ja osasta ympäristönsuojeluvaatimuksista säädetään vuonna 2011 annetussa IE-direktiivissä (Industrial Emissions Direktive (2010/75/EU) ja EPRTR-rekisteriä koskevassa asetuksessa (European Pollutant Release and Transfer Register). Tämä on noin neljäsosa kaikista Suomen IED-laitoksista. Valvonnan tavoitteet ja resurssit
Ympäristöluvanvaraisten laitosten viranomaisvalvonnalla varmistetaan, että laitoksissa noudatetaan ympäristöluvan ja muiden säädösten määräyksiä. Valvonta sisältää ympäristöluvassa määrättyjen raporttien tarkastuksia ja paikan päällä tehtäviä tarkastuskäyntejä. Varsinais-Suomen ELY/Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualue tekee laitoksilla vuosittain 200-300 tarkastusta. Tarkastukset ja muut valvontatoimet kohdistetaan ensisijaisesti laitoksiin, joilla on ajankohtaisia valvontaa edellyttäviä tapahtumia ja IED-laitoksiin. Ympäristöministeriön ympäristölupien valvonnasta antaman ohjeen mukaisia laajempia määräaikaistarkastuksia tehdään vuosittain noin 200. Tarkastusten lisäksi valvontaviranomainen tarkastaa osavuosiportit, erikseen määrätyt selvitykset, häiriöilmoitukset, muut ilmoitukset ja kaikkien laitosten vuosiraportit. Valvontakertomus 2011
Valvonnan suunnitelmallisuutta parannettiin laatimalla ympäristölupien valvontasuunnitelma. Suunnitelmassa määriteltiin valvontatehtävät ja ohjeistettiin valvonnan suorittamista ja tehostamista. Valvontakohteiden määrä on alueella suuri suhteutettuna valvontahenkilöstön määrään. ELY:ssä oli käytettävissä ympäristölupien laitosvalvontaan toimintavuonna 9 htv:tta. Luku ei sisällä kaikkia laitosten ennakkovalvontaan käytettyjä resursseja.
Ympäristölupien valvonnan keskeiset painopisteet olivat suurimpien laitosten määräaikaistarkastukset, yleisö- ja häiriöilmoitusten sekä muiden esiin tulleiden ympäristön pilaantumisen vaaraa aiheuttavien häiriöilmoitusten käsittely sekä vuosiraporttien ja EPRTR-tietojen tarkistus asetetuissa määräajoissa. Vireillä olevien tarkkailusuunnitelmien ja lupapäätöksissä vaadittujen selvitysten käsittely on voimavarasyistä viivästynyt.
Valvottavat laitokset on jaettu neljään valvontaluokkaan valvontaan tarvittavan valvontaresurssin ja määräaikaistarkastusten aikavälin perusteella. Jokaiselle laitokselle on nimetty vastuuvalvoja.
Valvontaluokat ovat:
- luokka 1. kerran vuodessa tarkastettavat
(26 laitosta)
- luokka 2. kerran kahdessa vuodessa tarkastettavat
(143 laitosta)
- luokka 3. kerran neljässä vuodessa tarkastettavat
(253 laitosta)
- luokka 4. kerran luvan voimassaoloaikana tarkastettavat
(425 laitosta)
Luvanvaraisen toimintojen valvontaluokitus yhtenäistettiin ympäristöministeriön ohjeen mukaiseksi. IE-direktiivin edellyttämiä muutoksia valvontaluokkiin on valmisteltu. IED-laitoksia on vielä luokissa 3 ja 4, josta ne tulee jatkossa siirtää luokkiin 1 tai 2, koska direktiivi edellyttää tarkastuksia näissä laitoksissa 1-3 vuoden välein.
Toimintavuonna valvonnan piirissä oli yhteensä 847 ympäristöluvanvaraista laitosta. Laitoksiin tehtiin yhteensä 330 tarkastusta. Hyötykäyttöön menevien ja kaatopaikoille sijoitettavien jätteiden laadun sekä energiantuotannossa hyödynnettävien polttokelpoisten jätteiden laadun valvonnan tarve kasvoi hyötykäytön lisääntymisen ja uusien säädösten soveltamisen johdosta. Sähköisen järjestelmän kautta tulleita tilastoituja suuria laitoksia koskevia häiriöilmoituksia käsiteltiin 78 kpl. Yleisöilmoituksia ympäristöhaitoista kirjattiin 54 kpl. Em. tilastoitujen ilmoitusten lisäksi käsiteltiin suuri määrä sähköpostilla tai puhelimitse tulleita ilmoituksia, joita ei tilastoida tai jotka eivät suoranaisesti liity luvanvaraisiin toimintoihin.
Kaikista vireille tulleista ympäristölupahakemuksista (ennakkovalvonta) ei annettu lausuntoa, jos lupahakemuksella ei ollut ympäristönsuojelun yleisen edun tai valvonnan kannalta olennaista merkitystä. Muut kuin määräaikaistarkastukset kohdistuivat laitoksiin, joiden toiminnassa on ollut häiriöitä tai merkittäviä muutossuunnitelmia. Eteläisten ELY-keskusten kanssa tehtiin yhteistyötä valvonnassa, jonka avulla pyrittiin löytämään yhtenäisiä valvontakäytäntöjä ja yhteistyömuotoja. Johdon arvio valvonnan toteutumisesta
Valvontatoimet on voimavarasyistä painotettu ympäristönsuojelun kannalta merkittävimpien laitosten määräaikaistarkastuksiin ja häiriöihin liittyviin tarkastuksiin. Tämä on heijastunut valvontatehtävien hoitoon muun muassa siten, että kaikkia ympäristöministeriön ohjeen mukaisia määräaikaistarkastuksia ei ole pystytty tekemään eikä vireillä olevista tarkkailu- ja muista suunnitelmista ja selvityksistä ole ehditty tehdä päätöksiä riittävän nopealla aikataululla. Kaikilla laitoksilla on kuitenkin ympäristöluvassa hyväksytty tarkkailusuunnitelma ja merkittävimpien laitosten tarkkailusuunnitelmia on tarkistettu valvontaviranomaisen toimesta. Hyväksytyn tarkkailusuunnitelman ja siihen liittyvän raportoinnin avulla on voitu suhteellisen luotettavasti valvoa laitoksille annettujen lupamääräysten noudattamista. Resurssipulasta huolimatta valvontatehtävistä on selvitty tyydyttävästi.
|