Hyppää sisältöön   RSS |  Sivukartta |  På svenska |  In English  
 

       Tarkennettu haku
 
 
Ympäristöministeriö | Suomen ympäristökeskus | Alueellista ympäristötietoa | www.ara.fi
« Edellinen taso
9.1.2007 (Päivitetty)
Ympäristöministeriö
Ota yhteyttä sivun vastuuhenkilöön
VERSIOT
Ruotsinkielinen versio
Tulostusversio
Jaa
www.ymparisto.fi > Luonnonsuojelu > Lajien suojelu > Lajien suojelu eliör... > Liito-oravan suojelu

Liito-oravan suojelu

Liito-orava (Pteromys volans) on uhanalainen, luonnonsuojelulain nojalla rauhoitettu laji. Merkittävin syy liito-oravan uhanalaisuuteen on metsätalous. Laji kärsii kolopuiden, erityisesti vanhojen haapojen vähenemisestä.

EU:n luontodirektiivin mukaan liito-orava on yhteisön tärkeänä pitämä eläinlaji. Euroopan unionin alueella liito-orava esiintyy Suomen lisäksi vain Virossa. Liito-oravan lisääntymis- ja levähdyspaikkojen hävittäminen ja heikentäminen on luonnonsuojelulain nojalla kielletty.

Suomen liito-oravakannan koko on tällä hetkellä noin 143 000 naarasta. Lajin kanta on viime vuosina pienentynyt. Tulokset sisältyvät vuonna 2006 valmistuneeseen liito-oravan kannan koon arviointiraporttiin.

Ohje lisääntymis- ja esiintymispaikkojen turvaamisesta

Ympäristöministeriö ja maa- ja metsätalousministeriö ovat antaneet metsäkeskuksille ja alueellisille ympäristökeskuksille ohjeen liito-oravan lisääntymis- ja levähdyspaikkojen määrittämisestä, rajaamisesta ja turvaamisesta metsien käytössä.

Metsäkeskuksen on ilmoitettava metsänomistajalle ja alueelliselle ympäristökeskukselle, jos metsäkeskukseen saapuu liito-oravan lisääntymis- ja levähdyspaikkaan kohdistuva metsänkäyttöilmoitus. Alueellinen ympäristökeskus määrittää liito-oravan lisääntymis- ja levähdyspaikan tarkan sijainnin ja alueella sallitun metsänkäsittelyn.

Liito-oravan huomioon ottaminen kaavoituksessa

Ympäristöministeriö on lähettänyt kunnille, maakuntien liitoille ja alueellisiin ympäristökeskuksiin kirjeen, jossa käsitellään liito-oravan huomioon ottamista kaavoituksessa.

Liito-oravan suojelualueet

Liito-oravan suojelemiseksi voidaan perustaa luonnonsuojelualue. Luonnonsuojelualueeksi voidaan perustaa esimerkiksi sellainen metsäalue, jolle sijoittuu useita liito-oravan lisääntymis- ja levähdyspaikkoja. Lisäksi ympäristöministeriö sekä maa- ja metsätalousministeriö selvittävät, mitä vapaaehtoisen suojelun keinoja Etelä-Suomen metsien monimuotoisuusohjelma voi tarjota.

Maanomistaja voi hakea valtiolta korvausta lisääntymis- ja levähdyspaikkojen suojelusta.

 

 
 
 
Muualla palvelussamme
Pelaa
Liito-oravapeli (Pohjois-Savon ympäristökeskus)
Luonnonsuojelu

 

© Copyright Valtion ympäristöhallinto  | Palvelukuvaus  | Jätä palautetta | Yhteystiedot