Vesistöjen käyttötoiminta
Säännöstely
Vesistön säännöstelyllä tarkoitetaan vesistön vedenkorkeuksien ja virtaamien muuttamista jatkuvin toimenpitein pato- tai vesivoimalaitosrakenteiden avulla. Säännöstelyn tavoitteena voi olla esimerkiksi vesivoiman käytettäväksi saaminen, tulvasuojelu, uiton tai vesiliikenteen edistäminen, virkistyskäyttö tai kalanviljely.
Etelä-Savossa on tällä hetkellä 18 vesioikeuden lupapäätöksellä säännösteltyä järviallasta, jotka ovat seuraavat: Kieluvainen, Pahkajärvi, Ylä-Enonvesi–Saarijärvi, Juojärvi, Puulavesi–Liekune–Ryökäsvesi, Jokijärvi, Maavesi, Korpijärvi–Verijärvi, Tarhavesi–Juolasvesi–Sarkavesi, Pieksäjärvi, Kulkemusjärvi, Saarijärvi, Vanajajärvi, Vuohijärvi, Tuomiojärvi, Tuusjärvi, Repolampi ja Liukonkoski. Edellisten lisäksi Saimaata on mahdollista säännöstellä poikkeusjuoksutuksilla, jos normaalista poikkeavan tulvan tai alhaisen vedenkorkeuden havaitaan olevan odotettavissa. Normaalitilanteissa Saimaan vedenkorkeus noudattaa luonnonmukaista vedenkorkeutta.
Tulvat
Tulvat ovat sää- ja vesistöolosuhteista johtuva luontainen ilmiö. Etelä-Savon alueella on runsaasti järviä, joiden väliset jokiosuudet ovat yleensä lyhyitä. Järvet tasaavat virtaamien ja vedenkorkeuksien vaihteluita ja Etelä-Savossa sattuukin tästä johtuen harvemmin suuria tulvia.
Tulvariskien hallinnan suunnittelua ohjaa laki tulvariskien hallinnasta. Sen mukaisesti Etelä-Savon ELY-keskus vastaa toimialueellaan vesistöalueiden tulvariskien alustavasta arvioinnista, tulvavaara- ja tulvariskikarttojen laatimisesta sekä tulvariskien hallintasuunnitelmien valmistelusta. Hulevesitulvariskien hallinnan suunnittelusta vastaavat kunnat.
Tulvariskien hallinnan suunnittelun lisäksi ELY-keskus vastaa toimialueellaan tulvantorjunnasta ja tulvasuojelusta. Tulvantorjunnalla tarkoitetaan ennen tulvaa ja sen aikana tehtävien toimenpiteiden suunnittelua ja toimintaa itse tulvatilanteessa. Suuren tulvan aikana päävastuu muun muassa pelastustoimista on kuitenkin pelastusviranomaisella.
Tehokkain ja edullisin tapa ehkäistä tulvavahinkojen syntymistä on ohjata rakentamista pois tulvavaara-alueilta. Etelä-Savon ympäristökeskus (nykyinen ELY-keskus) on antanut suosituksia alimmista rakentamiskorkeuksista alueen eräille järville (Etelä-Savon ympäristökeskuksen raportteja 04/2009)
Vesilain valvonta
ELY-keskus ohjaa ja valvoo vesistöön rakentamista. Laitureiden, pengerrysten ja ruoppausten tekeminen sekä muut virkistyskäyttöä parantavat työt saattavat olla luvanvaraisia tai edellyttävät vähintään ilmoituksen tekemistä. Työtä suunnittelevan kannattaa aina ensin ottaa yhteyttä ELY-keskukseen ja selvittää, tarvitaanko hankkeeseen lupa.
Patoturvallisuus
Kainuun ELY-keskus huolehtii Etelä-Savon alueella sijaitsevien patojen patoturvallisuuslain mukaisista viranomaistehtävistä.
|