Hyppää sisältöön   RSS |  Sivukartta |  På svenska |  In English  
 
ymparisto.fi
Lintulahdet Life
       Tarkennettu haku
 
 
Ympäristöministeriö | Suomen ympäristökeskus | Alueellista ympäristötietoa | www.ara.fi
Ajankohtaista
Hankealueet
Medvastö
Saltfjärden
Laajalahti
Tuusulanjärvi
Porvoonjoen suisto - Stensböle
Pernajanlahdet
Pyhäjärvi
Salminlahti
Kirkkojärvi
Pappilansaari - Lupinlahti
Kirkon - Vilkkiläntura
Hankkeen tavoitteet
Kunnostus- ja hoitotoimenpiteet
Hoidon ja käytön suunnittelu
Hoidon vaikutusten seuranta
Kosteikot virkistyskäytössä
Ympäristökasvatus
Lintudirektiivin kosteikkolajit
Yhteistyökumppanit ja osarahoittajat
www.ymparisto.fi > Lintulahdet Life > Hankealueet > Vanhankaupunginlahti
  
Uudistamme verkkopalvelua kevään 2013 aikana.
Lue lisää uudistuksesta

Vastaa uudistusta koskevaan asiakaskyselyyn

Vanhankaupunginlahti

Kuva: Tero Taponen

Vanhankaupunginlahti on kansainvälisesti merkittävä linnustonsuojelualue, joka sijaitsee aivan pääkaupungin ytimessä Vantaanjoen suistossa. Koko Natura-alueen pinta-ala on yhteensä 316 hehtaaria. Vanhankaupunginlahden suojeluarvo perustuu alueen monipuoliseen pesimä- ja muuttolinnustoon. Yhdessä läheisten viljelyalueiden kanssa Vanhankaupunginlahden lintuvesialue muodostaa monimuotoisen tutkimus-, opetus- ja retkeilykohteen Helsingin historiallisen perustamiskohdan tuntumassa.

Yhdessä Espoon Laajalahden kanssa Vanhankaupunginlahti kuuluu Suomen 96 kansainvälisesti tärkeän lintualueen joukkoon. Vanhankaupunginlahti on ollut ns. Ramsar -kohteena vuodesta 1976 lähtien ja se on myös osa Laajalahden-Vanhankaupunginlahden-Viikin kansainvälisesti tärkeää lintualuetta (IBA-aluetta).

Maanomistus ja suojelutilanne

Suurin osa eli 254 hehtaaria Natura-alueesta on luonnonsuojelualuetta. Tästä Helsingin kaupunki omistaa 218 hehtaaria ja valtio noin 36 ha.

Linnusto ja luonto

Alueella on havaittu kaikkiaan 285 lintulajia, joista 114 on pesinyt alueella viimeisten kymmenen vuoden aikana. Pesivien parien määrä on lähes 2500.

Lintudirektiivin erityistä suojelua kaipaavista pesimälajeista tavataan kaulushaikara, ruskosuohaukka, ruisrääkkä, valkoselkätikka, pikkulepinkäinen, peltosirkku, luhtahuitti, kalatiira sekä palokärki. Muuttoaikoina lahdella levähtää säännöllisesti 22 direktiivilajia. Harvinaisen sitruunavästäräkin ainoa säännöllinen pesimäalue Suomessa sijaitsee tätä nykyä Vanhankaupunginlahdella.

Vanhankaupunginlahti on laaja jokisuistoalue, jonka rantakasvillisuutta luonnehtivat laajoja vyöhykkeitä muodostavat luhdat ja rantaniityt. Reunametsät ovat reheviä tervaleppäluhtia. Purolahden rannoilla on Helsingin suurin merisaraesiintymä, ja alueella kasvaa Uudellamaalla erittäin uhanalaista ojakurjenpolvea. Purolahden pohjukan rantaniitty on luokiteltu maakunnallisesti arvokkaaksi perinnebiotoopiksi.

Luonnonhoito

Vanhankaupunginlahden lintuvesialueen niittyjä on kunnostettu 1990-luvun alkupuolelta lähtien. Osia Natura-alueesta on kunnostettu ja hoidettu vuosina 1997-2000 toteutetussa EU Life -hankkeessa Viikki-Vanhankaupunginlahti: Lintuparatiisi keskellä Helsinkiä.

Vanhankaupunginlahdella on niitetty ja aidattu Lammassaaren niitty sekä Purolahden niitty. Näiden laidunten pinta-ala on noin 25 hehtaaria ja niissä laiduntaa Itä-Suomen kyyttökarjaa.

Vanhankaupunginlahdella vanhojen läjitysmaiden muodostama kapea kannas on poistettu. Toimenpide parantaa alueen vesitaloutta sekä mosaiikkimaisuutta. Viikinojan reunoilta ja Purolahden ulkoilutien varrelta on poistettu puustoa noin 0,5 ha.

Kesällä 2004 allikoiden reunoilta ja niiden välisistä umpeutuneista kanavista poistettiin ruovikkoa, jotta vesi pääsee kiertämään aiempaan tapaan allikoiden välillä ja jotta allikoiden reunoille muodostuu matalakasvuisempia reunoja.

Lintulahdet Life -hankkeen aikana on laadittu uusi seuraavalle kymmenvuotiskaudelle ulottuva Vanhankaupunginlahden lintuvesi -Natura 2000 -alueen hoito- ja käyttösuunnitelma, joka on luettavissa PDF-muodossa oikealta palstalta löytyvästä linkistä.

Virkistyskäyttö

Vanhankaupunginlahdelle pystytettiin syksyllä 2004 laaja ja matalahko lavamainen luontotorni Purolahdelle, josta aukeaa näkymät Helsingin yliopiston koetilan pelloille sekä Lintulahdet Life -hankkeessa peruskunnostetulle laitumelle.

22.3.2007 (Päivitetty)
Uudenmaan ympäristökeskus
Ota yhteyttä sivun vastuuhenkilöön
VERSIOT
Tulostusversio
Jaa
 
 
Muualla palvelussamme
© Copyright Valtion ympäristöhallinto  | Palvelukuvaus  | Jätä palautetta | Yhteystiedot